2D - 3D Cad Programı

Merhaba, 2d veya 3d cad programı yaratmak istiyorum. Bunun içim bir modül veya araç varmı. Örneğin oyun yaratmak için ubisoft 3d fizik motoru falan var yada CRYENGİNE diye bişey var ve oyun tasarlıyorsunuz bu programlar ile. Aynı şey 3d cad programları için var mı bildiğiniz gördüğünüz. Yada açık kaynaklı bir cad programı varmı bildiğiniz.

Bu programları oluşturmak için başka bir program yok. Ancak Blender ve Maya isimli iki tane 3d model programı açık kaynak. Her ikisi de python ile yazılmış.

1 Beğeni

Ben blender C++ ile yazıldı diye hatırlıyorum. Emin misiniz Python ile yazıldığına?

1 Beğeni

CAD programi okey ama neyin CAD’i? Bina? Elektronik devre? Ruzgar turbini? Anten? Ucak?

C++ ve Python.​​​​​​

1 Beğeni

Örneğin 3d katı cad ortamını programlıyabildikten sonra Bina, olmuş elektrik olmuş çok önemli değil diye düşünüyorum.

aib via YazBel forumu noreply@forum.yazbel.com, 25 Nis 2019 Per, 12:02 tarihinde şunu yazdı:

Opencascade ile yapılıyor. Python ile yazılmış açık kaynak FreeCad var.

Teşekkür ederim.

Bir sorum daha var. Yazılımda yeniyim. Ama açık kaynak yazılımları nasıl kullanacağım bilmiyorum yardım eder misiniz.

Ali Alaca via YazBel forumu noreply@forum.yazbel.com, 25 Nis 2019 Per, 13:00 tarihinde şunu yazdı:

Genelde programlarin açıklamalarında installation bölümü olur ve orda bahsedilir. Ona göre kuman gerekir. Python projelerinde genelde programın çalışması için gerekli bağımlılıklar requirements.txt dosyasında tutulur. Githubdan projeyi zıp olarak indirirsin. Zipten cikartirsin. Sonra requirements.txt dosyasının olduğu yerde pip install requirements.txt (burasını yanlış yazmış olabilirim) dersin. Bunu virtualenv oluşturduktan sonra yapmani öneririm. Sonra projenin ana dosyasını (çoğu zaman app.py main.py yada gibi isimleri olur.) Calistirirsin. Kodlar dosyalar sende olduğu için istediğin yeri yada dosyayı değiştirebilirsiniz.

FreeCAD de C++ bu arada.

“3D kati” yeterince tanimlayici. Ben de boyle tahmin edip Open CASCADE ve FreeCAD’i linklemistim.

Kullanma kismina gelince, ozgur yazilimlarin diger yazilimlardan bir farki yok. Sistem paket yoneticisinden kurup calistiriyorsunuz. (Paket yoneticinizde yoksa veya paket yoneticisi olmayan ilkel bir isletim sistemi kullaniyorsaniz, programi web sitesinden indirip, guvenlik kontrollerini yapip da kurabilirsiniz.)

Özgür yazılılmların diğerlerinden farkı yok ama ben programda değişiklik yapmak istesem nasıl yapacağım onu merak ediyorum. Amacım sadece cad programlamasının nasıl yapıldığına bakmak.

Diger butun (ozgur) programlar gibi. Genel olarak ozgur programlarda degisiklik yapma surecini mi soruyorsun (kaynak kodunu indir, degisikligi yap, yapilandir(build)/derle(compile)/calistir) yoksa aklinda daha spesifik bir sey mi var?

Sunu da birakayim: https://www.freecadweb.org/wiki/CompileOnUnix

1 Beğeni

Evet genel olarak ozgur programda degisiklik yapma sureceini soruyordum. (kaynak kodunu indir, degisiklik yap, yapilandir) o halde ozgur programlarin kendi sitelerinden bulmam gerekcek. tesekkur ederim.

Paket yoneticilerinde “kaynak kodu” paketleri oluyor: normal paketi tek komutta kaynak kodundan uretmek icin tasarlanmis paketler.

Ama resmi kaynak kodlari programin/kutuphanenin sitesinden bulunuyor, evet. Su aralar GitHub’da cogu.