Android de linux uygulamaları

Arkadaşlar android linux tabanlı ise linux uygulamaları neden Android’de çalışmaz daha doğrusu çalişir mi ?

1 Beğeni

Linux, bir çekirdektir. Üzerinde çalışabilen uygulama formatı yoktur. Mesela Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Ubuntu üstünde uygulamalar deb paketleriyle kurulurken arch linux üzerinde farklı bir dosyayla kurulmaktadır.

Yani “Linux Uygulaması” diye bir tabir yanlıştır, “Ubuntu Uygulaması” ya da “Android Uygulaması” tabirleri doğrudur.

o zaman hiç bilinmedik bir linux dağıtımında hiç bir şey çalışmayacak değil mi?

Hayır, standart yollardan değil de farklı yollardan da kurulabilir program. Ayrıca genellikle linux kurulum dosyaları ya deb ya da rpm olarak dağıtılır. Veya sistemden bağımsız şekilde sıkıştırılmış dosyalar dağıtılır. Ayrıca linux dağıtımları genelde birbirinden türetildiği için deb veya rpm standart denilebilir. Mesela Linux Mint Ubuntu tabanlı olduğu için deb kullanır, Arch Linux tabanlı başka bir sistem rpm kullanabilir.

https://www.quora.com/Why-dont-Android-applications-work-on-Linux-and-vice-versa

Sorunuzu google’a ingilizce yazınca bunlar çıkıyor.

Uzantıların okunamaması ile alakalı.Android sadece belli uzantıları çalıştırır ve Linux’dan türemesi çok fayda etmez

ELF'i nasil tanimliyoruz o halde?

Uygulamanin tanimi da onemli tabi. ls'i, true'yu sayiyor muyuz? Ya peki nginx, python?

tar gibi gozukuyor. Ama kullandiklari dosyalardan ziyade paket yoneticilerinin kendilerinden bahsetmek daha mantikli olur: apt ve pacman.

Hard diske kopyaladiklari dosyalar cogu zaman neredeyse birebir ayni olan (misal) Ubuntu paketleri ile Arch paketlerini ayirmaktansa uygulamalari gerektirdikleri major alt sistemlere gore ayirmak daha mantikli olabilir: “Linux (konsol) uygulamalari”, “X/Wayland uygulamalari”, “Qt/KDE uygulamalari”, “Android uygulamalari”.

C uygulamalarinin temelini olusturan bir libc oldugu surece temel GNU uygulamalarinin (coreutils) buyuk bir cogunlugu calisir. Buna birkac yaygin kutuphaneyi eklersek, dunya uzerindeki bilgisayarlarinin cogunun (tahminen) kullandigi uygulama setlerine erisebiliriz. (Web sunuculari, programlama dilleri derleyicileri/yorumlayicilari/calistiricilari, etc.)

Linux’ta uzanti kavrami yok. Dosya formatlarindan bahsedebiliriz; anladigim kadariyla Android apk icindeki dex'leri ART isteyen ELF'lere ceviriyor. Linux’tan turemesinin faydasi surada, dogru Android uygulamasi yuklendigi takdirde Linux/libc uygulamalarini port edip calistirmak cok kolay oluyor.

2 Beğeni

Üst üste aynı soru ama, linux nasıl okunuyor? :grinning:

Ben “linüks” diyorum o yüzden linux’ten oluyor. Ayrıca “linaks” diyen de duydum.

2 Beğeni

Genel olarak şöyle bir bilgi vereyim.

Normalde “Johansen” gibi bir soyadının ailenin nereli olmasına gore telaffuzu değişiyor.

Linux aslında ingilizcenin kelime dağarcığı içerisine tamamen girmediği için telaffuzu değişebilir.

Bunun telaffuzunu yaparkende genel olarak ingilizce kuralları ele alır. Torvaldsin oluşturduğu bir kelime olarak düşünürsek onun telaffuz edisidir.

Türkçe dili içerisinde böyle bir şey yok. Onlarda aksan dediğimiz mevzu devre içerisine girdiği için harfler yan yana olduğu durumlarda farklı sesler ortaya çıktığı için bu durum söz konusudur.

Sizin bahsetmiş olduğunuz “linaks” ve “linüks” bu sebepten dolayı bu şekilde okunuyor.

Bir aktris vardı soyadı johansen fakat ingiliz ya da amerikan aksanında da “cohensın” şeklinde okunuyor.
“yohensın” değil.