Arduino ile Web Sunucusu Oluşturmak mı Raspberry Pi ile Oluşturmak mı?

Merhabalar!

Bir arkadaş ile birlikte 2 adet web sitesi oluşturuyoruz.Birisi MyBb kullanan bir forum sitesi iken diğeri normal web sitesi.Kodlama kısmı üzerinde çalışmaktayız.Subdomain kullanarak yapacağız.Rasbbery pi kullanmak mi daha mantıklı olur Arduino mu?

1 Beğeni

Eğer site çok fazla trafik almayacak ve basit bir görevi üstlenecekse esp8266 yı önerebilirim.

İkisi de değil. Raspberry Pi min 300₺. Bu parayla hosting+domain rahatlıkla satın alırsınız.

Maalesef Esp8266 sıradan bir web sitesini dahi üstlenemez. Disk kapasitesi max 4mb (tabi boş bir html sayfası olmazsa). Keza Nodemcu da öyle.
Dediğiniz gibi sadece haberleşmeyi sağlamak için ise (ki zaten temel görevi bu), olabilir.

1 Beğeni

Arduino genel olarak gömülü sistemler için kullanılıyor, web sunucusu için donanımı düşük kalır. Ayrıca Arduino’da C++ kullanılıyor, siz sunucuyu hangi dilde yazıyorsunuz?

1 Beğeni

Arduino ile yapamazsin bildigim kadariyla, ama raspberry pi ile yapilabilir (hatta @aib de gelisme acisindan tavsiye etmisti). Tabii mantikli mi bilemem.

1 Beğeni

Kullanacağımız parçalara göre sunucu kodlayacagiz.Python düşünüyoruz.

Sunucuyu ev ortamında kurmak zaten mantıksız bir iş. Statik ip adresi almak, elektrik kesintisi gibi birçok sıkıntı oluşturacaktır. Ben daha çok yerel ağda çalıştırılan bir proje için kullanılacağını düşündüm.

Sd kart modülü veya eepromlar ile hafızayı artırarak kullanmak mümkün değil mi?

Raspberry pi veya OrengePi daha mantıklı bir tercih olacaktır. Birçok projede Raspberrypi kullandım. OrengePi ın daha performanslı olduğuna dair çok şey duydum. İncelemek isteyebilirsiniz.

1 Beğeni

Mümkün ama memory max 4mb, disk space max 16mb yükseltilebiliyor.

2 Beğeni