While döngüsü ile sayının asal olup olmadığını bulma

arkadaşlar dün gece 11 den beri while döngüsü ile asal sayı tespiti yapmaya calısıyorum ve sonunda buldum fıstık ezmesi yerken aklıma geldi ve uyguladım sizde merak ediyosunuzdur belki

import sys
i = 2
sayı = int(input("Sayıyı giriniz"))

if sayı == 1:
    print("Asal değildir")
    sys.exit()
elif sayı ==2:
    print("Asal değildir")
   sys.exit()
while i < sayı:

if sayı % i == 0:
        print("Sayı asal değildir")
        break
    i += 1
else:
    print("Asal sayıdır")

KODUMUZ BU KADARDIR ÇOK MUTLU OLDUM ÇÖZÜNCE :))

arkadaşlar neden i yi 2 den başlattım simdi 1 den başlarsa sayı mesela 17 ve bunun 1 ile bölümünden kalan 0 dır herhangi bir sayının 1 ile bölümü 0 dır ve 1 den kurtulmak için 2 diye tanımladım kendisine bölünürsede 0 dır ama ben i < sayı dediğim için sayı 17 ise 16 ıda duruyor ve çözmüş olduk :))

2 bir asal sayı değil miydi?

yaw biri değil diyo biri asal sayı diyo ben asal sayı değildir diye biliyorum ama teorik olarak asal olarak kabul edilyo bizde kodu düzenleyelim .)

2 asal sayıdır. Hatta tek çift asal sayıdır. Bilmek değil öğrenmemek ayıp da 2’nin asal sayı olduğunu her sene söylüyorlar. :smile:

sys.exit() komutunda IndentionError veriyor. Bir boşluk koyarsanız düzelir.

hasser kardeşim hata sende sen yanlış yazmışsın böyle bir kod yok yukarıda kardesim :smiley:

@hasser bey haklı, her şeye ön yargıyla yaklaşmak yerine biraz araştırma,ne bu boyle paldır kuldur.

Al bu da foto,@hasser bey kendisinden uydurmuyor,alıntı yapmış biraz dikkat lütfen.

Attenion: biraz daha güzellik.
Amacım tartışma degil,sadece lutfen biraz daha yapıcı olalım.
Kolay gelsin :frowning:

Alıntı yaparken öyle oldu. Hata 10. satıra denk geliyor. Başına bir boşluk ekleyince düzeliyor.

biraz dikkat diyosun kardeşim de saçma sapan konuşuyosun kardesim yukarıdaki kodda bir boşluk bırakılan bir satır var gözüken satıra bakıyosun saçma sapan bir satır ilk başta kendin bir yorumu incele sonra bana laf bul

adminler kavga etmiyeli amacım tartışma yaratmak değil ama yoruma bakınca öyle bir satır olmadığını gördüm :slight_smile:

1 Beğeni

@Lazi_Bere08, @hasser arkadaşımın anlatmak istediği, sayı değişkeninin 2 olduğu koşulda çalışacak if bloğunda girintileme ile ilgili bir sorun olduğu. Büyük ihtimal buraya eklerken oluşmuş bir şey, yanlışı yok yani.

Yanlış anlamadıysam bana admin dediniz,admin degilim :slight_smile:

Sıkıntı yok

Kolay gelsin :slight_smile:

i = 2
sayı = int(input(“Sayıyı giriniz”))

if sayı == 1:
print(“Asal değildir”)
elif sayı ==2:
print(“Asal sayıdır”)
while i < sayı:

if sayı % i == 0:
    print("Sayı asal değildir")