-bash: pyinstaller: command not found Sorunu

bende size bir kaç dakikadır bunu anlatmaya çalışıyorum pyinstaller yazıp çalıştırması için ilk başta python2 den kaldırması gerekiyor ki baştaki python3 yazmasına gerek kalmasın benim kendi terminalimde python2 de kurulu değil direk python3 den başlatbiliyorum sizin dediğinizi yapmasına gerek yok bilgisayarı windows değilse kendisi anlıyacaktır

1 Beğeni

Güzel, şimdi projenizin bulunduğu dizine geçin ve aşağıdaki kodları girin:

python3 -m pyinstaller projetess.py

Olmazsa farklı bir fikrim daha var…

1 Beğeni

böyle python3 -m şeklinde başlatmak istemiyorsanız python2 den bu paketi kaldırın kaldırdığınız zaman bilgisayar python3 paketinden başlaması gerektiğini anlayacaktır bende böyle.

Acaba pyinstaller ı pathe eklediniz mi ?

evet güzel bir soru ama bilgisayar windows değilse kendi başına pathe ekliyebilir bildiğiniz gibi pythonu linux bilgisayara kurduğunuz zaman silip python3 yazıp başlatabilirsiniz ama cmd de bunu yapamazsınız path olarak belirtmeniz gerekmektedir

Mac-MacBook-Pro:~ mac$ cd /Users/mac/Desktop/Projelerim/projetess/

Mac-MacBook-Pro:projetess mac$ python3 -m pyinstaller projetess.py

/usr/local/bin/python3: No module named pyinstaller

Mac-MacBook-Pro:projetess mac$

:thinking: Allah allah, demin kurduk işte pyinstaller’i. Modül bulunamadı diyor.

1 Beğeni

Oraya bir sonraki satıra geçip , pyinstaller ın path ini yazar mısınız

Python3, usr/bin dizininde. Pyinstaller ise python’un bulunduğu yerde. O yüzden zaten eklenmiş galiba ama emin değilim kesin bir şey söyleyemem.

merhabalar whereis pyinstaller çıktısını atabilirmisiniz ln ile pyinstalleri bağlıyacağım

arama yaptıgımda böyle sonuc alıyorum

Acaba pyinstaller.py dosyasının tam konumunu bulabilir misiniz?

ve içerigi

haricinde o isimde bilgisayarda dosya yok

https://stackoverflow.com/questions/49303277/installing-pyinstaller-on-mac burada da sizinle aynı hatayı almışlar . Ancak sizin neden pyinstaller.py dosyanız yok anlamadım .

https://github.com/pyinstaller/pyinstaller/releases/download/v3.4/PyInstaller-3.4.tar.gz

Zahmet olacak kusra bakmayın ama pyinstallerı silip ,buradan indirir misiniz?

Orada bir pyinstaller.py olması lazım. Onun oldupu dizine gelip python3 pyinstaller.py dosyanız.py

Böyle dener misiniz ?

Hatta silmenize gerek yok öyle bir deneyin bakalım.

Arkadaşlar ilginiz ve yardımlarınızı için çok ama çok teşekkür ederim sanırım dosyaların konumları konusunda bir sorun var yedek alıp bilgisayarı yeniden kuracağım

1 Beğeni

whereis pyinstaller terminal’e yazabilirmisin ?

hiç bir sonuc çıkmıyor

Last login: Mon Feb 4 00:53:21 on ttys000

Mac-MacBook-Pro:~ mac$ whereis pyinstaller

Mac-MacBook-Pro:~ mac$

Allah allah bu nereye kuruyor pyinstalleri ben anlıyamadım gitti normalde /usr dizininin altına kurması gerekiyor macbook harbi biraz sıkıntılıymış