Bilgisayar ile bluetooth kulaklığı python ile bağlamak

Bilgisayarımı ve kablosuz kulaklığımı python ile bağlayıp ses verilerini python ile göndermek istiyorum. Nasıl yapabilirim bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Kulaklığınızı hangi işletim sistemi ile bağlıyorsunuz? Yani bilgisayarınızın işletim sistemi nedir?

Ses verilerini kullaklığın mikrofonundan bilgisayara mı göndermek istiyorsunuz? Bilgisayardaki ses verilerini kulaklığa mı göndermek istiyorsunuz?

Okuyunca kulağa garip geliyor. Yön konusunda açıklama yapasanız da yapmasanız da. Bunu bir multi media device driver üzerinde gerçekleştirir çoğu işletim sistemi. Sizin tek yapmanız gereken ilgili device’ı çağırmak ve çalıştırmak.

Yok benim işim gücüm yok, sürücüyü kendim yazacağım diyorsanız bu durumda da kulaklığa tersine mühendislik yapıp kablosuz kulaklığınızın hangi kablosuz protokolünü kullandığını öğrenmemiz gerekecek.

Yada;

GitHub - spatialaudio/python-sounddevice: Play and Record Sound with Python

kütüphanesi ile ilgili cihazda ses çalma ve ilgili cihazın mikrofonundan gelen sesin grafiğini çizmek gibi bir çok örnek içeren kütüphaneyi incelemek gibi kolay bir yöntem var.

Tabi hepsi sizin ne istediğinizi anlamamız için daha fazla bilgi vermenize bağlı.

Kolay gelsin.

1 Beğeni

işletim sistemi win10
“ses verilerini python ile göndermek istiyorum.” burada söylemiş ama tam anlaşılmamış olabilir, bilgisayardan kablosuz kulaklığa ses gönderme işlemini kendi yazdığım bir python koduyla yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Yönde anlaştık.

Bilgisayarımızdan kulaklığa gönderiyoruz.

Şunu anlatmaya çalışmıştım. Sonuçta kulaklığı bluetooth ile bilgisayara bağladığınızda varsayılan çalma aygıtınız kulaklık olur. Siz bilgisayarınızda bir ses çaldığınızda zaten bu da bluetooth kulaklığınızdan çalar.

Ve siz;

playsound gibi basit bir modül ile bir ses çalarsınız ve bluetooth kulaklığınızda çalar.

Play sound in Python - GeeksforGeeks

Bu durumda, siz işletim sistemininizin basitçe yaptığı bu işi kendi yazdığınız kodla kendiniz yapmak istiyor olamazsınız değil mi? Ben yanlış anlıyorumdur umarım.

Hadi şuradan başladınız diyelim.

Python and Bluetooth – Part 1: Scanning For Devices And Services (Python) – GeekTechStuff

GitHub - Nikolay-Kha/BluetoothAudio: Sample project to echo sound on bluetooth HSP/HFP device with direct bluetooth connection.

Gibi kodlara bir göz atmayı deneyebilirsiniz. Açıkcası bu işi zor yoldan yapacaksanız kafamda bir sürü soru işareti var şu an.

Bunlar başlangıç noktanız olsun ama nereye varmaya çalıştığınızı anlayabilirsek daha detaylı bir şeyler yazabiliriz.

tam olarak bunu istiyorum

O zaman size verdiğim ikinci linkteki kodları inceleyebilirsiniz. İşletim sisteminin arkasından dolaşıp doğrudan cihazınızı bağlayamazsınız, sonuçta işletim sistemleri size bu cihazlara erişimi sürücüler üzerinden (device driver) erişim izni verir. Bunu aşmak için, işletim sistemi yüklenirken yüklenen servis seviyesi sürücü kodlamanız gerekir ki, bunu pythonla yapabilmeniz ayrı bir problem. Varsaydık bunu çözdünüz, bağlanacağınız cihaz için kendi bilgisayarınızdaki chipset sürücülerini kendiniz yazmanız gerekir ki intel size bu mimariyi ve ddkasını verir mi bilmem. Ardından bluetooth kontrolcünüz için de benzer bir yol izlemeniz gerekir ki onunda mimarisini bulmak zor.

Yani sizin istediğiniz üretici seviyesi bilgi gerektirir. Bunun yerine en yakın yaklaşım ikinci linkteki kod gibi, işletim sistemi katmanı üzerinden bu işi denemek olabilir.

Madem vaktiniz bol, deneyin beraber bakalım nereye varacağız beraber görelim. Ben de bir cihazla kodları deneyebilirim ilginç bir şey olacağa benziyor.