Bilgisayar Mühendisliğinin En Zor Alanları

Arkadaşlar mesela doktorlar kendi aralarında ( herhalde öyledir ) beyin cerrahlarına saygı duyuyor ya bilgisayar mühendisliğin’de de saygı duyulan bir alanı var mıdır ? Ya da doktorlar arasında aile hekimliğinin ( herhalde öyledir ) küçük görüldüğü gibi bilgisayar mühendisliğinde de
" Amaaan her mühendis yapar bunu zaten " denilen bir alan var mıdır ?

1 Beğeni

Merhaba dostum benim şahsi düşüncelerim
1.Yazılım Mühendisliği + (Yazılım daha ağır)
2.Bilgisayar Mühendisliği +(Yazılım yarı yarıya )
3.Bilgisayar Öğretmenliği+(Pek teknik detay yok) diye biliyor ve şunu eklemek istiyorum
aslında önemli olan elbette azim ve öğrenme isteği (çok klişe farkındayım) .
İkinci husus ise şu Yazılım Bilimi içerisinde bulunan alanlar birbirlerinden farklı ve kendine göre complex herşeyi bileceksin diye bir şey yok bunu kimse yapamaz kolay kolay bir alanda çok iyi de olunabilir her alanda yetkin de bu tamamen çalışmanın eseridir çalışmaya devam et ve sakın kararsız kalma ancak bir tavsiye (Robotik Programlama ve Yapay Zeka ileride daha baskın olacak) istersen bu alana yönelebilirsin zaten programlama mantığını öğrendikten sonra istediğin alanda kendini geliştirebilirsin.
Eklemek istiyorum ki muazzam bir yapay zeka yapabilirsin.
Belki tamamen yapay zeka bir işletim sistemi yapabilirsin.
Sıradan olmak istemiyorsan eğer sıradan çalışma daha fazla çalış bu yeterli olacaktır kendi yönünü bulacaksın saygılarımla.

1 Beğeni

Ben hiç duymadım saygı duyulan alan. Bir işi saygınlık kazanmak için yapıyorsanız sıkıntı var demektir. İşini düzgün yaparsan, insanlar buna saygı gösterir. Hangi alan olursa olsun.

Ben şahsen bilgisini diğer insanlarla paylaşmaya gayret eden insanlara,hocalarıma saygı duyarım.

4 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum.

Forumda da bir şey sor bin laf işit

Soruyu sorma şekliniz yanlıştı ama, “Sizce yazılımda hangi alanlar daha zordur, hangi alanlar diğerlerine kıyasla daha kolaydır? Hangisinde uzmanlaşmak daha çok emek ister?” diye de sorabilirdiniz, hem sorunuz ile başlığınız anlamca daha uyumlu olurdu. Bir insan sadece mesleğinin ne olduğundan dolayı saygı duyacak veya duymayı hak ediyor diye bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Edepsizligine karsi az bile isittin. Burada yillardir bilgisayar muhendisligi yapan insanlar var. Ilgilendikleri konulara saygi duyulmadigini, kucuk goruldugunu duymak onlara nasil hissettirir sence?

Bu kadar hassas ve kisisel goruse bagli (ve cevabi kisisel merakini gidermekten baska bir ise yaramayacak) bir soru sorarken cok daha dikkatli olman ve alcak gonulluluk gostermen lazim. Tipki bir takim aile hekimlerine “allahin salagi” derken gerektigi gibi.

3 Beğeni

Ben laf söylemedim, niye alındın anlamadım. Sadece işini özveriyle yapan bir pratisyen hekim, oflaya puflaya işini yapan bir cerrahtan daha çok saygıyı hakediyor şeklinde bir yorumda bulundum. Sen başka türlü saygı duyuyorsan bilemem, ama benim fikrim bu.

Her bilgisayar mühendisinin yaptığı “basit” bir iş olan algoritma tasarlama,planlama işlemi bile bir emek gerektirir. Saygı duymamak, önemsiz görmek doğru değil. Demek istiyorum yani :slight_smile:

O zaman sana bir mantık sorusu;

Oflaya puflaya işini yapan cerrah mı daha saygındır?
Oflaya puflaya işini yapan aile hekimi mi daha saygındır?

Mantık sorusu değil ama, cevaplayayım. İkisi de değil bana göre. Cevap kişisel, ayrıca bu konu burada bitsin bence kim kime saygı duyarsa duysun :smile:

2 Beğeni