Bilgisayarın ram'inde performans gösterimi sorunu

Bilgisayara kısa süre önce ram taktım. Önceden 4gb 1333 mhz bir ram vardı. Yavaş geldiğinden 8 gb 1600 mhz bir tane daha aldım. BİOS menüden dwıd mi ne öyle birşey yazıyordu onun ayarını 1600 yaptım. Zaten 1333 ile 1600 arasında vardı değerler. (Birde auto vardı ve o seçiliydi önceden) biosta da ,windows açılınca bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere gelincede, görev yöneticisini açıp performans yerine gelincede 12 gb gözüküyor. Ama görev yöneticisindeki performans yerinde 4gb kullanılıyor gözüküyor belleğin %33 ü kullanılıyor gözüküyor.Görev yöneticisindeki işlemler yerinde de %33 gözüküyor. Ama işlemler yerindeki ram kullanımlarını toplasak 4gb asla tutmaz. Aynı zamanda görev yöneticisindeki kullanıcılar bölümünde, diğer yerlerde 4 gb gösterirken burda 2gb bile göstermiyor. Hata nerdedir veya ne yapmam lazım

Bilgisayarınızın içerisinde ekran kartı bulunuyor mu ?
Ekran kartı bulunmuyorsa 2 gb gibi bir kısmını zaten sistem sizden alıyor.
Başka sebepleride olabileceği için şu kaynağı bırakalım.

https://www.google.com/amp/s/windowsreport.com/windows-10-isnt-using-all-ram/%3Famp

aynen yok paylaşılan toplam bellek 2048 mb yazıyor. Eğer bu ekran kartına fayda sağlıyorsa ben bunu yükseltip ekran kartı belleğini artırabilir miyim ? Yani oyunlarda fps de falan bi artış sağlayabilir mi mesela

Konuyu hortlatıyorum, özür dilerim.

1. Her işlemci her MHz değerini desteklemez. BIOS kısmında yazan max. değeri karşıladığı için MHz kısmında sorun yaşamazsınız.

2. 8GB’ın 2GB’ı, belki de daha fazlası ekran kartı niyetine kullanılır APU sistemlerde. RAM yükseltmek, veya çift slot RAM kullanmak özellikle AMD sistemlerde çok işinize yarar.

3. Oyunlarda FPS arttırmak için kesinlikle 2GB falan olsa da ekran kartı almalısınız. Ancak miningciler yüzünden ekran kartı stokları yok ve fiyatlar bilgisayar fiyatını geçti. 2022’yi beklemek gerekiyor diyorlar.

1 Beğeni

Bilgisayarı değiştirdim ben o sırada :smiley:

1 Beğeni