Bir başka kod editörü: Visual Python

Yolladığım pull request bir kaç tasarım hatasına sahip olsa da çalışıyor. Oradaki selected tagını sel olacak şekilde düzenlediğimizde çalışmıyor.

Garip, belki sürüm farklılığından kaynaklıdır. Ancak zannetmiyorum.

Bununla ilgili yeni bir şey öğrenmiş olabilirim. Sanırım sel etiketinin çalışması için ilgili Text pencere aracının odaklanılmış olması gerek. Bunu da text_widget.focus_set() metod çağrımı ile yapabilirsiniz.

Merhaba.

Editöre arama özelliği eklendi. Hem Edit menüsündeki Find seçeneğinden hem de Ctrl+F tuşuna basarak arama kutucuğuna ulaşabilir ve istediğiniz metni aratabilirsiniz. Arama kutucuğu yeni tasarımlarda olduğu gibi sağ üstte açılıyor ve editörü görmenizi engellemiyor. Katkılarından ötürü @hasser’e teşekkür ederim. Arama özelliğini ilk kendisi ekledi, ben birkaç değişiklik yaptım sadece.

Bundan sonra ilk olarak editörün sol tarafına bir dosya gezgini koymayı düşünüyorum. Böylece editör, birden fazla dosya ile de çalışabilecek bir hale gelecek.

Yeni özelliği deneyen arkadaşlardan geri bildirimlerini bekliyorum. :slight_smile:

İyi çalışmalar.

Dosya gezgininden önce değiştir özelliği gelse daha iyi olur. Bir de imlecin hangi satır ve karakterde olduğunu görebileceğimiz bir alan gerekli.

Editörü yine editörün kendisi ile geliştirdiğim için baya bir eksikliğini çekiyorum gezginin. Bir dosyada bir sürü sınıf oldu. Gezgini tamamlarsam bu sınıfları birkaç dosyaya yayabilirim. Sonrasında değiştir özelliği de eklenir elbet.

Sanıyorum kullanmaya geçince @dildeolupbiten in yazdığı boşluk eşitleyici işlevini kaybetmiş.

O işlev bir aralar vardı ancak girintilemenin geneli ile ilgili sorunlar ortaya çıkınca diğer işlevler ile birlikte kaldırmak durumunda kaldım. Ayrıca şu an tek dosyadan ilerleyebildiğim için kodu daha fazla karmaşıklaştırmadan gezgini bitirmeyi hedefliyorum. Daha sonra sıra, bahsettiğiniz boşluk eşitleyici, vb. özelliklere gelecek. Geri bildirim için teşekkürler.

1 Beğeni

Dosya gezgini eklendi (Göründüğünden daha karmaşıkmış. :slight_smile: ). Gezginde ve arama özelliğinde birkaç sorun var gibi. Ancak çok önemli sorun değil bunlar; zamanla halledeceğim. Deneyip geri bildirim verenlere şimdiden teşekkür ederim.

Şimdi kodu güzelleştirmek ve olası hataları düzeltmek adına tüm kodu dosyalara dağıtıp düzenleyeceğim. Bundan sonra her şey çok daha güzel olacak. Sonrasında, herhangi bir kod editöründe görmediğim, çok basit ancak bir o kadar da kullanışlı bir özellik eklemek var aklımda; takipte kalın. :slight_smile:

İsim değiştirmek için oluşturulan entry enter tuşuna basana kadar olduğu gibi kalıyor. Bastıktan sonra kaydetmezseniz gezginden siliniyor. Ancak dosya silinmiyor. Bu gezgin en başta boş bir dosya olarak açılması hiç hoş değil. Hani başta Bir dosya açın gibi bir yazı olsa bu kadar rahatsız etmez.

Zaten böyle olması gerekmez mi?

Anlayamadım.

Haklısınız. Zamanla o da olacak inşallah. :slight_smile:

Editördeki dosya gezginine dizinler ve dosyalar için simgeler eklendi. Diğer türlü hangisi dosya, hangisi dizin anlaşılmıyordu. Python dosyaları için ise kolaylıkla tahmin edebileceğiniz bir simge ayarlandı. Güzel oldu. Kullanan herkese tekrar teşekkürler. :slight_smile:

Bir dosyanın adını değiştirin. Enter tuşuna bastıktan sonra karşınıza çıkan kaydedilsin mi tarzındaki soruya hayır cevabını verin. Sorunu görürsünüz.

Dediğinizi yaptım. Bence doğru çalışıyor. Kullanıcı kaydedilmesin dediği için değişiklik kaydedilmiyor ve adı değişen dosya, doğal olarak, eski içerikle editörde beliriyor. Tabii böyle bir soru sormasına hiç gerek yok. Doğrudan dosyanın adını değiştirip editördeki durumu olduğu gibi bırakabilir. Ancak bu daha sonra yapılabilecek bir şey. Peki sizce buradaki sorun ne?

Belki son düzenlemeden sonra düzelmiştir. Ben bir daha bakayım.

Son düzenlemede simgeleri ekledim sadece.

Helal olsun. :smile:

Şu anki durumunu alması haftalar aldı tabii ki. :smile:

2 Beğeni

Yok, çalıştıramadım:

Bu terminalin kopyala - yapıştır yaptırmamasına sinir oluyorum!

Terminalde kopyalama için CTRL+SHIFT+C, yapıştırma için CTRL+SHIFT+V kullanabilirsiniz.

1 Beğeni