Bir Dosya Olustururken Bu Dosyayi Gizli Dosya Yapabilir Miyiz?

Merhaba

Biz mesela
open("ornek.txt","w")
diyerek ornek.txt diye bir dosya olusturabiliriz. Biz bu dosyaya kullanıcının ulasmasini istemedigimizden onu gizli dosya olarak olusturmaliyiz.Bu mumkun mudur?Mumkunse nasildir acaba?

Cevaplayayım
http://code.activestate.com/recipes/303343/

Tam incelemesemde şu kodlar istediğini veriyor sanırım.

Daha fazla bilgi için şunu arat:

Create hidden folder with python

1 Beğeni

Tesekkur ederim gercekten.İnceleyip gorusumu bildiririm.

Merhaba.

GNU/Linux sistemlerinde nokta ile başlayan dosyaların gizlendiğini biliyorum. Bu sistemlerde en basitinden böyle bir şey yapabilirsiniz. Tabii, kişi dosya yöneticisinden ayarlamalar yaparak ya da komut satırında ls -a komutu ile bu dosyaları yine de görebilir.

İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Windows da bu durum ne sekildedir acaba? (Windows kullaniyorum su anda da onun icin bu soruyu sordum.)

Windowsda ise attrib aracı ile yapabilirsin şu kaynakta parametrelerin anlamları yer alıyor.Python ile de subprocess ile komut istemcisinden çalıştırabilirsin.

Kolay gelsin dostum

import subprocess

#görünmez yapacağımız dosyanın adı Abc.txt 
#bu arada dosyanın ismini belirlerken dikkat et kaçış karakterlerini kullanmamaya özen göster örn. \a
text=b"c:\users\Admin\desktop\Abc.txt".decode("utf-8","replace")
subprocess.call(["attrib","-h","+s",text])#-h dosyayı görünmez kılar +h görünür
#verdiğim linkteki adresten diğer parametrelere göz atarsın.
2 Beğeni

Tamamdir o zaman tesekkurler gercekten inceleme firsatini bulduğum an inceleyecegim dedigim gibi.

@theghetto, şöyle bir şey demişsin kod içinde:

Bunu engellemek için ham karakter dizileri kullanılabilir. Bu karakter dizileri normal karakter dizilerinin başına r öneki eklenerek elde edilebilir. Bunlar bayt karakter dizileri ile de kullanılabilirler. Örnekler:

>>> "\a" # Normal karakter dizisi
'\x07'
>>> r"\a" # Ham karakter dizisi
'\\a'
>>> b"\a" # Bayt karakter dizisi
b'\x07'
>>> rb"\a" # Ham bayt karakter dizisi
b'\\a'

İyi çalışmalar.

4 Beğeni