Bir mühendislik öğrencisi napmalı?

Öncelikle herkese merhaba ,ben harita mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim kendimi yazılım konusunda geliştirip dönemlerimden fark yaratmak istiyorum ve udemyden pyhton dersi alıp ilk adımı attım ayrıyetten sitedende çok fazla yararlanıyorum,pyhton kursunu bitirdikten sonra napmamı önerirsiniz? ben tekrar udemyden karayolu projelendirme dersi ve arggıs cbs dersi almayı düşünüyorum alanımda ilerlemek için,fakat vizeler olsun,ödevler olsun çok fazla zamanım olmuyor bölümünde %100 ingilizce olmasıda cabası

Ayrıca sitelere ve forumlara girdiğimde çok geç kaldığımı düşünuyorum sanki herkes programlamı biliyormuş gibime geliyor ve bende bir şey yapamıycakmışım ,sanki o kadar şeyi bilemem,öğrenemem gibime geliyor 2sene içinde

Merhaba,

Her şeyden önce kendinize güvenin. “Şu an bilmiyorum veya bu konuyu öğrenmedim ama zaman içerisinde öğrenirim” deyin. Ve öğrenmek için araştırma yapmaktan, okumalar yapmaktan vazgeçmeyin. Zamanla seviyenizin arttığını siz de fark edeceksiniz.

Python kursunu bitirdikten sonra, neler öğrendiyseniz, alıştırma mahiyetinde onlarla ufak çaplı programlar yapabilirsiniz. Tabi bir yandan Python’ın standart kütüphanesine de göz atabilirsiniz. Alanınızla alakalı 3. kullanıcılar tarafından yazılmış kütüphaneler neler onları da araştırabilirsiniz. Ama önce yaptığınız alıştırmalarla Python bilginizin üzerinden geçin. Eğer alıştırmalar yapmak isterseniz codewars gibi bir site size yardımcı olabilir. Mesela bu sitede üyeler başka üyelere sorular hazırlıyorlar, bir görev veriyorlar, siz de bu görevi yerine getiren bir program yazıyorsunuz. Eğer programınız görevi başarıyla yerine getiriyorsa, sitedeki puanınız artıyor, git gide daha da zorlaşan başka görevlere geçiyorsunuz. Tabi zorluk seviyesi artan görevleri tamamladıkça siz de kendinizi geliştirmiş oluyorsunuz.

Python’ın standart kütüphanesi elinizin altında bulunsun. İlginizi çeken modülleri okumaya ve öğrenmeye çalışın. Bu modülleri kullanarak uygulamalar yapmaya çalışın. Yani Python temelinizin üstüne bina inşa edeceksiniz. Temel ne kadar sağlamsa, üstüne koyduğunuz şeyleri de o kadar rahat taşır.

Dediğim gibi moralinizi bozmayın, umutsuzluğa kapılmayın. Ne öğrenirseniz sizin için kazançtır. Kolay gelsin, yolunuz açık olsun.

3 Likes