Bu soruya uygun kodu nasıl oluşturabilirim? (Python 3)

Bir işletme de belirli bir faaliyet döneminde işletmeye giren ve işletmeden çıkan personel sayısını hesaplayan modül tasarlayınız.
Personel Devir Hızı; işten çıkanların toplam sayısının ortalama personel sayısına bölümünün 100 ile çarpımı ile hesaplanmaktadır.
(İşten Çıkanların Toplam Sayısı / Ortalama Personel Sayısı) * 100

Bu konuda yardımcı olabilecek var mı acaba? Nasıl yapılabilir?
Dil: Python

hiç deneme yaptın mı yoksa direk sonucunu mu soruyorsun?

Deneyecek fikrim yok desem doğru olur. Bunu düşünemedim. Mümkünse cevap, değilse fikir :slight_smile:

1 Beğeni

açıkçası dili de belirtmemişsin ?

Ooo haklısın kusura bakma, Python3 düzenledim şimdi.

kategori seçmen daha doğru olur ayrıca bence sorunu iyice bir incele yapmaya çalış yani direk insanlardan kod istemek yerine elinde denediğin yollar olsun

Deneyeceğim, bir fikriniz varsa bekliyorum teşekkür ederim

1 Beğeni

Hangi verileri kullanacağız? Neye göre hesaplanacak bunlar?

Ortalama personel sayısı nasıl tanımlanıyor?

https://forum.yazbel.com/t/forumda-odev-yaptirmaya-izin-var-mi/7233/7
bu olay sanki gerçekten artıyor

Şöyle diyeyim, neye göre hesaplanacak tam olarak ben de bilmiyorum. Bana veriler veri sadece bu kadar.
2015 yılı ile 2017 yılları arasında bir şirkete girmiş personel ile bu süreçte çıkan personellerin sayısını hesaplayacağım.

Ortalama personel sayısının nasıl tanımlandığını araştırdım edindiğim bilgiler şu yönde…
Geçtiğiniz yılı hesaplayacağınızı düşünürsek, geçen yılın 12 ayının her biri için çalışan sayısını çıkarın, çıkan tüm sayıları toplayın ve 12’ye bölün.
Ortalama Çalışan Sayısı = Aylık Çalışan Sayısı / (Hesaplama Yapılmak İstenen) Ay
Yani bu bilgileri modül içerisine input ile mi almalıyım nasıl almalıyım tam oalrak taslağı oluşturamadım kafamda. Muhtemelen belli başlı bir veri girişi isteyecek ve bunlar ışığında hesaplamayı gerçekleştirecek.

Ben elimden geldiği kadar düşündüm ancak bir fikir üretemedim fikir üretmek için yardım istedim, isteyen bana kodu da atabilir fikir de verebilir. Ben gelip de alın bu ödev yapın demiyorum kendi başıma yapabilsem zaaten yaparım. Yapamadığım kısımı atıyorum sadece.
Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır.
Bana verilen kod veya fikir ışığında ben bunu sağlamış olacağım.

Ben de bilmiyorum.

Tamam, bu yeterli bir tanım. Bunu birkaç satırlık bir fonksiyona çevirebilirsiniz. Alacağı argüman da aylardaki çalışan sayısını belirten bir liste olabilir.

modul.py:

def giris_cikis_hesapla():
    return 3, 5

main.py:

import modul
giren_kisi_sayisi, cikan_kisi_sayisi = modul.giris_cikis_hesapla()

3 kisinin girip 5 kisinin ciktigi bir faaliyet doneminde isletmeye giren ve cikan personel sayisini hesapliyor.

Peki.

Edit: Sanki biraz alakasiz bir bilgi?
Bir de cevrim hatasi olmus sanki; olculen sey bir hiz degil oran.

2 Beğeni