.py dosyalarına çift tıkladığımda CMD açılıyor

Ben her bir py dosyasını açtığımda bu şekilde, exe şeklinde açılıyor. Bunu nasıl yaptığımı bilmiyorum
nasıl yaptığımı yazarsanız sevinirim. Bunu yapmak isteyen ve bilmeyen biri varsa öğrenmiş olsun.

.py uzantılı dosyayı çalıştırmaya çalıştığınızda Windows bu uzantı ile ilişkili olan uygulamayı çalıştırmış.

Haa, evet, python launcher olabilir. Lakin bu uygulama, pencere, buton vb. kodları da açabiliyor, yani yeni bir pencere açıyor.

Komut satırı,yani terminal dosyaları açma,okuma,düzenleme gibi şeyleri yapabilir.Siz projenizin olduğu dizine geçip dizindeki project.py’yi (örnek isim) çalıştırmak için şöyle bir kod yazıyorsunuz : python project.py

Bu kod sayesinde python çağırılıyor,project.py’yi çalıştır komudunu veriyor.Eğer bir arayüz yoksa (arayüz = kullanıcının etkileşime geçebildiği ekran) print gibi şeyler vardır.cmd’de Python’u çağırdınız ve açmak istediğiniz dosyayı yazdınız.Python ise print kodunu cmd’ye bastırıyor.print gibi diğer kodlar da burada çalıştırılabiliyor.

Sizin dediğiniz gibi pencere,buton gibi kodlar da çalıştırılabiliyor.Bu kodlar cmd üzerinden çalıştırıldığı zaman yeni bir pencere oluşturup o pencereye yeni şeyler ekliyor : buton,yazı…

Eğer pencere oluşturan kodların içinde print gibi kodlar da varsa print komudu da çalıştırılıyor.

evet ama burası cmd değil(resimdeki yer) ben dosyayı cmd’den de çalıştırabilirim ama dosyalarımdan çalıştırdığım zaman nasıl bu şekilde açılıyor?

Python’un kendisi olduğu için?

hayır üstteki yazıyı okuyun, en sonda exe yazıyor ve python’un kendisi bu:

bunun

Fotoğraftaki IDLE mı? IDLE python ile yazılmış bir Tk/Tcl arayüzü.

cmd’ye benzeyen şeyin adı Python 3.8 değil mi? Arama çubuğuna yazıp çalıştırın lütfen.

bunu mu dediniz

bende onu diyorum, açtığım zaman böyle açılmıyordu. py kodlarımı exe’ye çevirmek için videolar izledim ama bazı yerlerinde takıldım. ve sonuç bu oldu.

Ortada uygulamaya çevrilen bir python kodu yok, python kodlarını çalıştıran bir uygulama var.

2 Beğeni

Dostum herkes yardım için açıklamada bulunmuş hala bilmediğin bir şey üzerinde yok diyorsun.Senin her yazdığın kod zaten pythonun yüklü olduğu dizindeki araçlar sayesinde işlemlerden geçip kodu çalıştırıyor.Ister cmd üzerinden direk dosyanı python ile çalıştır ,ister idle ile çalıştır istersen de çift tıkla dosyana zaten kurulumda path ayarini kabul etmişsen o kod hep aynı şekilde çalışacaktır sadece çıktı ekranın değişebilir.Senin kullandığın adam asmaca scriptinin sonunda senden girdi istiyor fark ettiysen bu yüzden çıktı ekranın direk yok olmamış ve ekranda kalmaya devam etmiş belkide bu yüzden sana farklı bir şey yaptığın hissini uyandırdı.Senin kullandığın bütün modül ve fonksiyonlar bilgisayarında python yüklü diye farkı goremiyorsun,pythonu kaldırıp aynı dosyayı tekrar çalıştırmayı dene yada sanal ortamın varsa ordan direk çalıştır farkı gör.

py dosyasının çalıştırdığında python.exe dosyası üzerinden çalışır orda da o yazıyor başka birşey değil

açılan penrere python exe penceresi, hani şu cmd’ye benzeyen.

peki sağolun her çalıştırdığım böyle açılıyordu zaten.

Evet?

normal python yerine hr zaman bu açılıyor.

Normal python ne peki?

Bu cmd ekranı, zaten pythonun kendisi. Python, ui bir programlama dili değil. ya win powershell ya cmd ya ide ya idle ile kullanırsın pythonu. senin bu açılan py dosyan da çağrılıp python da cmd üzerinden açılıyor. Bu exe falan değil. Bu pythonda yazılmış kodların cmd üzerinden açılmış hali. Yani sen pythonu kullanıyosun şu an. Sen pythonu cmd üzerinden açılmasını söylemişsin pc ye. o da her seferinde py dosyalarını cmd de açıyor. mesela bende pyler pycharm üzerinden açılıyor.