Combobox Oluştururken Hata Alıyorum

Merhabalar,

seçenekler = ["İnternet Araması","Bilgisayar Araması"]

#Componentler
kutu = Combobox(ekran, values = seçenekler)

kutu.pack()

yazdığım zaman NameError: name 'Combobox' is not defined hatasını alıyorum.Nasıl çözerim?

Merhaba.

Combobox'u içe aktararak:

from tkinter.ttk import Combobox

ttk Kullanmıyorum.Yoksa bütün proje gider.Burada ttk kullanılmadan yapılıyor?

Nereye gider? tkinter.ttk kullanmanın projeye zararı ne ki?

1:20’ye bakın.

1 Beğeni

Galiba componentlerin başına hep “tk.” ekleyeceğim

Videoyu ileri almıştım.Baktım şimdi.Deniyorum

İstediğiniz widget’lerin tkinter halini kullanmaya devam edebilirsiniz.

1 Beğeni
from tkinter import *
from tkinter.ttk import Combobox

from tkinter import * ifadesi aslında pek de tavsiye edilen bir import etme şekli değil. Çünkü bir değişkene, kütüphanede yer alan nesnelerden birinin ismi verilebilir ve böylece kütüphanedeki o nesne kullanılamayabilir.

Python’daki modülleri from modül_adı import * formülüne göre içe aktarmak da mümkündür (bu yönteme ‘yıldızlı içe aktarma’ diyebilirsiniz). Bu şekilde bir modül içindeki bütün fonksiyon ve nitelikleri içe aktarmış oluruz (ismi _ ile başlayanlar hariç):

>>> from sys import *

Böylece sys modülü içindeki bütün fonksiyon ve nitelikleri, başlarına modül adını eklemeye gerek olmadan kullanabiliriz:

version

Ancak bu yöntem pek tavsiye edilmez. Çünkü bu şekilde, modül içindeki bütün isimleri kontrolsüz bir şekilde mevcut ortama ‘boşaltmış’ oluyoruz. Mesela eğer modül bu şekilde içe aktarılmadan önce version diye başka bir değişken tanımlamışsanız, modül içe aktarıldıktan sonra, önceden tanımladığınız bu version değişkeninin değeri kaybolacaktır:

Uygulamamı exe’ye çevirmeden önce bunu sorcaktım zaten.Birisi küçük bi pygame oyununda 200MB almıştı.Oysa kodlar 8MB

bunla alakası yok sonuçta pyinstaller gibi araçlar python yorumlayıcısı (CPython) nu da projeye ekliyor o yüzden

1 Beğeni

Gözlemlemiş olduğum bir durumdan bahsedeyim. Betik dosyasına ne kadar 3. parti kullanıcılar tarafından yazılmış modül eklerseniz, exe dosyasının boyutu da o kadar artar.

1 Beğeni

mantıklı xD