Django Admin Paneli Özelleştirme Hakkında

Değerli üstatlar, python öğrenim sürecimde django framework’e nihayet gelmiş bulunuyorum. Admin paneli özelleştirmede bazı hususları henüz anlayabilmiş, becerebilmiş değilim. Bu konuda sizlerin tecrübelerinden faydalanmak beni ziyadesiyle memnun edecektir.

İstihza eğitiminde yer alan poll (anket) uygulamasını daha da geliştirerek, öğrendiğim özellikleri üzerine katarak yapmanın gayretindeyim. Burada bir alanda sonucu alabilmiş olsam da istediğim şekilde yapamıyorum.

Yukarıdaki görüntüde görülebileceği üzere TOPLAM YAPILAN OY SAYISI alanında ilgili ankete yapılan toplam oy sayısını göstermek istiyorum. Bunu şu kodla kısmen başardım;

def totalvotes(self):
    toplamoy = Choice.objects.filter(question_id=self.id).aggregate(Sum("votes"))
    return toplamoy

totalvotes.short_description = "Toplam yapılan Oy Sayısı"

Ancak görüleceği üzere {‘votes__sum’: 24} şeklinde sözlüğün kendisi gözüküyor. return toplamoy.values() yaparsam da yine dict_values([24]) şeklinde sözlük gözükmekte. Bunu en doğru şekilde nasıl ideal haliyle gösterime alabilirim? Yardımcı olursanız memnun olurum.

Kendi konuma kendim cevap vermiş olayım. return list(toplamoy.values()) yaptım ve oldu üstatlar. Ama benim veri alma yöntemim genel olarak yanlış olabilir. Eğer öyleyse doğrusunu söylerseniz memnun olurum.

Son halini şöyle düzenledim;

def totalvotes(self):
    toplamoy = Choice.objects.filter(question_id=self.id).aggregate(Sum("votes"))
    if not Choice.objects.filter(question_id=self.id):
        return "Oy yok"
    else:
        return list(toplamoy.values())

totalvotes.short_description = "Toplam yapılan Oy Sayısı"