Django Güçlü müdür?

Arkadaşlar php beni pek sarmıyor ama backend olarak djangoya geçmek istedim PHP ile yapılan scriptleri projeleri django ile de yapabilir miyim? Yeteli midr?

Fazla bile gelir. PHP’de hangi framework’ü kullanıyordunuz?

1 Beğeni

Laravel ve saf olarak php ile ticaret scriptleri vs yapmak istiyordum ama yazımı stili vs gerçekten hoşuma gitmiyor. Django yeterli ve güçlü olur mu diye merak ettim.

Ve PHP den daha kolay mıdır?

Aman, uzak durun.

Laravel güzel bir framework ancak PHP de benim hoşuma gitmiyor, bir de Python’dan sonra.

Kesinlikle yeterlidir. Popüler olan her framework yeterlidir de diyebiliriz. Ruby on Rails, Spring, .NET, Django, Express, vb. her framework her amaca hizmet etmek için yeterlidir.

Python, başlangıçta, PHP’den daha kolay öğrenilebilir. Aslında genel olarak daha sezgisel bir dildir. Ancak iki dilin de zorlukları vardır.

1 Beğeni

Peki neden? PHP de mi ölüyor?

Yoo. Aslında hiçbir dilin de öldüğü yok. Demek istediğim bir framework kullanın. Yoksa işiniz baya zorlaşır.

Bence sizi zorlayacak olan kısmı Django mimarisini anlamaktır. PHP ile daha önce geliştirme yapan biri olarak söyleyebilirim ki, Django ile geliştirme yaparken alışmam biraz güç oldu çünkü mimarileri farklıydı, PHP kafasıyla düşünüyordum biraz da. Ancak bir defa alıştığınız zaman gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Baslangicta (ki JS/dynamic HTML oncesi, sayfalarin back-end’de dinamiklestirildigi ve WWW’nin patladigi doneme denk gelir) kullanim/baslama kolayligi adina guvenlikten feragat etmis bir dil.

Yillardir duzelmeye calistigi halde, ornegin standard kutuphanesinin tutarsizligi bu versiyonuna kadar devam ediyor. Arada namespace ayrimi icin \ karakterini kullanmak gibi yeni alinmis feci kararlar da var.

Su cok unlu bir elestiri makalesi: PHP: a fractal of bad design / fuzzy notepad

1 Beğeni

Dillerin öldüğü yok tabiikide ama bir dil bir şeyde iyiyken başka yeni bir dil onun yaptığı işten çok daha iyisini becerebiliyor diğer dil o zaman fazla kullanılmıyor

1 Beğeni

:slight_smile: Full featured bir web server olmasa da en azından ne kodladığımızı bilmek önemli.