Django rest framework hakkıdnda sorularım

django rest framework’e başlamadan önce aklımda takılan bir kaç soru var

1. rest apiyi neden kullanıyorlar kullanım amacı nedir klasik yöntemden farkı nedir bir sayfa getirirken yada yazı getirirken
  2. gizlilik, cahilce bir soru olacak fakat ben rest ile oluşturursam sitemi bu şekilde
    http://bigpara.hurriyet.com.tr/api/v1/hisse/list
    mi gözükecek herkese açık bir şekilde ben yine gizli kalmasını istiyorum 10 field’i var 1 tane field’in belli bir rütbede ise gözükmesini istiyorum ona mesela (cahilce bir soru fakat merak)
  1. Rest api HTTP protokolünü kullanır ve herhangi bir programlama dilinde kullanabilirsin. Örneğin veritabanına bağlanan bir rest api servisin var. Diyelimki3 farklı platformda uygulama geliştireceksin ve hepsi tek veritabanına bağlanacak. Bu noktada direk veritabanına bağlanmak yerine Rest Api servisini sorgularsın ve direk verini çekersin. Böylece tekrar tekrar veritabanı sorguları ile uğraşmazsın.

2. Bahsettiğin adres GET metodu ile çalışan bir adres bu nedenle servise bağlı tüm veriyi direk JSON formatı ile ekrana basar. Bu tarz bir işlem olmasın istiyorsan POST Metodu kullanabilirsin (doğru bir yöntem değildir) yada get metodu ilen çalışan servislerine bir parametre gönderirsin ve o parametre doğrultusunda veri gelir. Örneğin bir GUID

2 Beğeni