Dosyalarda gömme işlemi

Yani şunu demek istiyorum. Sizin amacınız programlarınızın her platform için yazılmış halini kullanıcılara sunmak değil mi? Bunu da exe kullanarak yapmak istiyorsunuz. Ancak kullanıcı linux kullanıyorsa bu durumda sizin yazdığınız exe dosyasından faydalanamayacak.

Ancak programınızı zip,rar gibi sıkıştırma yöntemleri ile sıkıştırıp dağıtırsanız kullanıcı kendi sistemi için ilgili dosyayı indirecek ve kullanacaktır.

Ya da ben mi yanlış anladım sizi?

Öyle oldu hocam ben her yerde çalışacak derken sade, basit, kullanıcının yedekleyebileceği taşıyabildiği program. Windows’ta çalışacak yani. Böyle çok büyük programlar daha sade olacak, kullanıcıya karışık görünmeyecek.

1 Beğeni

Anladım. O zaman şunu diyorsunuz, program bir bilgisayarda çalıştı, yerleşti. Sonra kullanıcı bu programı, ayarlarını da koruyarak dosyaları ile birlikte, bir başka bilgisayarda çalıştırmak istesin. Ve olduğu gibi taşıyınca bir sorun çıkmasın. Bunu mu demek istiyorsunuz?

Bu programın kullanılabileceği bir durum mesela hocam. Programın yapacağı görev şu:

Atıyorum pes 2009. Çalışması için bir sürü dosya gereklidir. Bu dosyalar tek klasörde olmalıdır. Kullanıcı program-files klasöründen kurulu olduğu klasörü bulur, programa dizini ve içindeki launcher’ı verir. Program o klasörü zipler, bir exe dosyasına gömer. O exe dosyası ise çalışırsa kendisine gömülen zip dosyasını çıkartır. İçinden kullanıcının seçtiği launcher’i çalıştırır, kullanıcı oyunu oynayıp kapatınca tekrar zipleyerek kendisine tekrar kendisine gömer ve kapanır.

1 Beğeni

Anladım. Yukarıda örneği verdiğim yoldan başka aklıma birşey gelmiyor. Dosya boyutu büyüdükçe sıkıntı çıkaracaktır, bu durumda sıkıştırma işlemi gerekir. MemoryError demişsiniz evet ama, siz de aynı şekil GB’larca zip dosyasını exe dosyasına gömerseniz yine aynı sorun çıkacaktır. Ama yine de aklıma gelen yöntem, program ve zip dosyasını beraber dağıtmak. Yani exe programı, kendisiyle beraber dağıtılan zip dosyasını açacak ve kullanıcı işini görecek. Tekrar çalıştırınca da açtığı bu dosyaları silecek

Ama kullanıcı neden böyle bir şey istesin ki? Dosya boyutu büyükse, her seferinde bu dosyaları çıkarmasını ve silmesini bekleyecek. Bu da her seferinde büyük işlem gücü gerektirecek.

Docker’a bakın, aradığınızı bulacaksınız.