DRF hatalı datetime dönderiyor

Arkadaşlar Merhaba,

Django API için DRF(Django Rest Framework) kullanıyorum. Bugün farkettiğim bir konu var sizlere danışmak istedim.

API ile bir uygulamanın başlangıç, bitiş ve oluşturulma tarihleri gibi bilgilerini tutuyorum. Tarihleri kaydederkende djangonun model özelliklerinden yararlanıyorum yani oluşturulma tarihi için mesela autonow özelliği aktif ediyorum gibi.

Buraya kadar sıkıntı yok veritabanından, django adminden vs. kontrol ettiğimde tarihler düzgün kaydediliyor ve görüntüleniyor. Yani örn başlama tarihi 17:19:19 ise aynen böyle kaydediyor ve gösteriyor. Ancak postman ile API’den çekersem aynı veriyi 14:19:19 oluyor. Yani dakika ve saniye bilgisi birebir kalırken saat 3 saat gerilemiş oluyor mesela. Bunun neden olabileceği hakkında bilgisi olan varsa çok memnun olurum. Eğer konunun netleşmesi için kod paylaşmam gerekiyorsa paylaşabilirim, iyi çalışmalar herkese.

Turkiye GMT+3’te olduguna gore buyuk ihtimalle zaman dilimleri ile ilgili bir sorun. Daha once karsilasmis birinin “cat” diye cozme ihtimali var.

Oyle biri cikmazsa, veya analiz etmek istersen sunu tavsiye edeyim:

Problemi cikartan minimal projeyi olustur. “Su 4 ufak py dosyasi” veya "django hede seklinde yaratilan projeye su dosyayi ekledim, bu dosyanin da su satirini degistirdim" seklinde kolayca paylasilabilecek bir proje olursa cok iyi olur.

Amac problemi cozebilecek birinin sorunu kendi bilgisayarinda/ortaminda cikartmasini kolaylastirmak. Bu olmazsa, seni uzaktan kumanda gibi kullanip “database’de ne var”, “su query’i calistirsana bi” seklinde bol gitmeli-gelmeli bir seansa girmeniz lazim; forum formatinda da zor.

Bunlari yazarken de su geldi aklima, API UTC zamani donduruyor olmasin? Oyleyse dogru zamani donduruyor cunku.

1 Beğeni