[Errno 2] No such file or directory: '....csv'

Merhaba, sadece sıradan bir csv dosyasını açmak istiyorum bu hatayı alıyorum. Başka bilg.da sıkıntı olmuyordu. Nasıl düzeltebilirm ? Çok fazla kaynak taradım ama sorunumu hiç biri çözmedi… Yardımcı olursanız çok sevinirim? :pray:

import pandas as pd 
import csv

df = pd.read_csv("örnek.csv")

print(df)

Hata:

$ C:/Users/MSI/AppData/Local/Programs/Python/Python38-32/python.exe “c:/Users/MSI/PycharmProjects/numpy ve pandas/youtubecsv.py”
Traceback (most recent call last):
File “c:/Users/MSI/PycharmProjects/numpy ve pandas/youtubecsv.py”, line 4, in
df = pd.read_csv(“örnek.csv”)
File “C:\Users\MSI\AppData\Local\Programs\Python\Python38-32\lib\site-packages\pandas\io\parsers.py”, line 605, in read_csv
return _read(filepath_or_buffer, kwds)
File “C:\Users\MSI\AppData\Local\Programs\Python\Python38-32\lib\site-packages\pandas\io\parsers.py”, line 457, in _read
parser = TextFileReader(filepath_or_buffer, **kwds)
File “C:\Users\MSI\AppData\Local\Programs\Python\Python38-32\lib\site-packages\pandas\io\parsers.py”, line 814, in init
self._engine = self._make_engine(self.engine)
File “C:\Users\MSI\AppData\Local\Programs\Python\Python38-32\lib\site-packages\pandas\io\parsers.py”, line 1045, in _make_engine
return mapping[engine](self.f, **self.options) # type: ignore[call-arg]
File “C:\Users\MSI\AppData\Local\Programs\Python\Python38-32\lib\site-packages\pandas\io\parsers.py”, line 1862, in init
self._open_handles(src, kwds)
File “C:\Users\MSI\AppData\Local\Programs\Python\Python38-32\lib\site-packages\pandas\io\parsers.py”, line 1357, in _open_handles
self.handles = get_handle(
File “C:\Users\MSI\AppData\Local\Programs\Python\Python38-32\lib\site-packages\pandas\io\common.py”, line 639, in get_handle
handle = open(
FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: ‘örnek.csv’

merhaba

dosyanın adını “ornek.csv” yaparak dener misin?

Merhaba,
Maalesef aynı hata devam ediyor.

programın dosyası ile okumak istediğiniz dosya aynı dizinde mi bulunuyor? yoksa konumları farklı mı?

image

Evet aynı klasör içerisindeler…

Önerebileceğim farklı bir seçenek kalmadı. Verilen hatanın tercümesi doğrultusunda söylediğim şeyler dışında aklıma gelen bir çözüm yok.

1 Beğeni

farklı olarak ters slash ve chdir() ile halloldu. kaç saattir uğraşıyordum. çok teşekkürlerr… :blush:

usta aynısını ben yaşadım 1.cisi aynı dizinde olması gerekiyor ve cvs olarak çalıştırmak istiyorsan py uzantısı ile yazılmaz
py uzantısı yerine cvs uzantısına çevir