Evdeki hostinge domain atama

Domain evde ki hosta nasıl bağlanır?

Öncelikle domainler hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim
aklıma takılan sorular

• domainler nerede kayıtlı tutuluyor
  • kimler satıyor kendimiz ödeme yapmadan domain oluşturabilirmiyiz

Evde modem ayarlarından pc 'yi sunucuya çevirdim başka yerden ip adresiyle bağlanabiliyorum.Bu ip adresine daha önce almış olduğum domaini nasıl atayabilirim?

Ödeme yapmadan domain alamazsınız.

Şimdi sunucular, aslında bilgisayarlardır. Ve bu bilgisayarlar yayın yapıyorsa, örneğin adres çubuğuna ip adresini yazarsanız site açılacaktır. Ancak siteler, ziyaretçilerine ip adresini veremeyecekleri için domainler ortaya çıktı. Bir domain alıp sunucuya bağladığınızda sunucunuz o domainden açılacaktır. Örnek domain: siteadi.uzanti siteadi.com, siteadi.org, xyz, net…

Benim de merak ettiğim sorular sormuşsunuz. Ancak bilgisayarınızı sunucu yaptıysanız, hiç kapatmamanız lazım. Bilgisayar kapanırsa siteye erişim olmaz. ip adresleri internet bağlantısı kesilirse değişir. Bu yüzden sanırım statik ip adresi almanız lazım. statik ip adreslerini firmalar ücretli satıyorlar.

Domain de ücretli satılıyor. Ama domaini ücretli satan godaddy gibi firmaların sistemi nasıl çalışıyor bilmiyorum. Yani biz bireysel olarak, şirket olmadan domain nasıl alırız ya da bir domain şirketi kurmak istesek bu sistem nasıl çalışıyor ben de merak ediyorum.

Alan adını aldığınız firmanın yönetim panelinden DNS ayarlarını bulup A kaydı ekleyerek yapabilirsiniz.
Örnek A kaydı,
host:@
değer:ip_adresiniz
Ttl(her sağlayıcı sormayabilir): 21600

Bunun dışında modemden 80 portunu yönlendirmeniz gerekiyor, iyi çalışmalar.

bazı sitelerin sahipleri bilinmiyor oysaki internet firmasından ip adresi sabitlemeyi bırak normal internet hattı çekmek bile kişi bilgisi olmadan yapılmıyor mesela anonimos gibi gizli örgütlerin siteleri olamazmı varsa nasıl tesbit edilemiyor.

microsoft veya google gibi şirketler godady den domain kiralayıp dns ayarlarımı yapıyorlar yada godady kendi ismini(domain) nasıl almış…

nasıl yaptıklarını ve bu işlerin nasıl yürüdüğünü bilen varmı çünkü internette arattığımda hep domain satan firmalar ve reklamları çıkıyor şimdiden herkese teşekkürler.

DuckDNS konusunu araştırmak isteyebilirsiniz…

domaini aldıktan sonra dyndns veya benzeri sistemleri kullanabilirsiniz fakat ben önermem. web ortamında her türlü bot ve saldırı sistemleri var. birkaç günde kotanızı bitirirler, modeminize bile girerler. bu yüzden böyle birşeyi ben tavsiye etmem. onun yerine contabodan 4 euroya bir server alın gereksiz portları kapatın ve güvenle sitenizi yayınlayın.

Kısa bir bilgi.
Kendi domainimizi oluşturabilir miyiz?

İnternet uluslar arası antlaşmalarla kurulmuştur ve sahibi yoktur. Domain de ICAAN adlı uluslararası bağımsız bir kuruluş tarafından sağlanıyor. Dolayısıyla dünya internet ağına bağlanabilecek şekilde kendi domaininizi kendiniz oluşturamazsınız. Yanlızca kendi uzantınızı belli şartlarla alabilirsiniz. Aşağıdaki linkte daha detaylı anlatımı var.

Domain oluşturma ile ilgili tüm soruların cevabı aşağıdaki linktedir:
https://www.ihs.com.tr/blog/icann-nedir/

1 Beğeni