Fırat hocamızın kitabı hakkında bir soru

Simdi cok degerli sayın firat özgül hocamızın kitabından baya bir yararlanıyoruz allah razı olsun her kim bu kitabi yapmis ve yardimci olmussa.
simdi benim sorum kitabi calisiyoruz okuyoruz ve konuları yavaş yavaş isliyoruz ama ben bu öğrendiklerimi ve öğrendiğimi kendime inandırmam icin bir teste ihtiyacım var ama tamamı ile firat hocamızın verdigi bilgiler doğrultusunda kendimi test edebileceğim bir ortam varmi acaba su anda forumumuzda?
diyelim ben while döngüsünü bitirdim simdi sıra geldi gercekten while döngüsünü anlayabildimmi?
bu konuda kendimi eksik hissediyorum acaba bana yardim edermisiniz kendimi test edebileceğim bir ortam varmi forumumuzda?
allaha emanet olunuz sizden yardim bekliyorum.

1 Beğeni

Forumda bahsettiğiniz gibi bir test ortamı yok. Ama siz de öğrendiğiniz konuya kadar basit de olsa uygulamalar yazabilirsiniz. Mesela aşağıdaki gibi uygulamalar yazmayı deneyebilirsiniz:

1. Kullanıcıdan veri girmesini istersiniz. Eğer kullanıcının girdiği karakterlerin sayısı 6 değilse, bir uyarı mesajı almasını sağlarsınız. Eğer kullanıcının girdiği karakterlerin sayısı 6 ise programdan çıkılır.

2. Bir değişken tanımlarsınız, bu değişken 10’dan küçük olduğu sürece ekrana değişkenin değerleri yazdırılır.

Yukarıda bahsettiğim türden örnekler yaparak, konuyu ne kadar anladığınızı görebilir, bilginizi de pekiştirmiş olursunuz diye düşünüyorum.

cok tesekkur ederim cok saol kardes ama gercekten kendimi simdi test ettim icler acisi benim durumum yazdigin ornekleri yapmaya calistim ama yapamadim.kullanicidan veri almak ve len fonksiyonunu bu programin icinde nasil kullanicagimi beceremedim.tek basima ogrenmeye calisiyorum sanirim sorun burda.mesela boyle birileri bana gosterse sanirim daha kolay olurdu.
yukarida verdigin 2 soru var rica etsem bana gosterebilirmisin nerde hata yaptim.

Yazdığınız kodları paylaşabilir misiniz?

Asıl mesele mantığı kurmak.
İlk soru için :
Önce bir döngü oluşturun.
Kullanıcıdan veri alın.
Eğer uzunluğu 6 ise döngüyü bitirin
Değilse başa döndürün.

Bunu koda dökmek size kalmış.

iste bunu yapamadim neden yapamiyorum kendime kiziyorum halbuki cok kolay ama yapamadim gercekten su anda coktum diyebilirim.

donguyu while ile yapilicagini biliyorum kullanicidan input() ile alinacagini biliyorum ama basaramadim su ufak kod parcacigini

len() fonksiyonunu nasil kullanicagimi unuttum birde nasil yapiyordum

bana yardim edermisin lutfen iste bundan bahsediyorum okuyorum ama kendimi test edebilecegim bir takim araclar yok sorun ayni zamanda boyle sorulari kendime nasil soruyor olucagim.umarim kafani agritmadim kardes gercekten moralim acayip bozuldu simdi

simdi az once hocamizin kitabini inceledim soyle bir sey var ama karakter uzunlugunu nasil koyucam yani 12 karakteri gecmesin kullanicindan toplamda aldigim karakter dizisi sayisi yukarida verdigin sorulari bana gosterirmisin lutfen inan cok kotu oldum yapamamaktan dolayi kendimi sorguluyorum acaba hic ogrenemeyecekmiyim programlamayi?

kullanıcıadi = input("Kullanici adiniz: ")
parola = input("Parolaniz : ")
toplam_uzunluk = len(kullanici_adi) + len(parola)
if len(kullaniciadi) + len(parola)

acaba boylemiydi bir bakarmisin lutfen duzelt benim hatalarimi

Siz yanlış anlamışsınız. Sizden istenen bir sınır koymanız değil. Sizden istenen girilen değerin uzunluğu 6 ise döngüyü bitirmeniz.
Siz bir kullanıcı giriş paneli oluşturmaya kalkmışsınız. Ancak istenileni yapmak için gereken bilgiye sahipsiniz.

Şimdi kullanıcıdan veri alın ve onun uzunluğunun altı olup olmadığına bakın.

simdi suna bir bakarmisin arkadasin dedigi sey bumu acaba yaptigim sey?

sayac = 0
while sayac < 6:
    sayac += 1
    print(sayac)

Soru şuydu:

Cevap da şöyle olmalı:

while True:
    veri = input("Veri girin: ")
    if len(veri) != 6:
        print("Verinin uzunluğu 6 olmalı.")
    else:
        break

Diğer soruyu da bir önceki mesajınızda yazdığınız gibi çözebilirsiniz.

anladim arkadaslar saolun ama bir kez daha anladim benim calismam lazim ama nasil olucak bilmiyorum boyle calisinca anlasiliyor bir seyler siz yazmasaydiniz bunlari ben bu konuyu anlamamis olucaktim ve okumaya pratik yapmaya devam edicektim,iste bundan bahsediyorum bende kitabin bir yerinde okuyucuyu test eden yanida olsa bence harika olurdu benim gibi tek basina ogrenmeye calisanlar icin baya zor oluyor orneklerede bakiyorum ama sanirim yeterli olmamis anlasilan.

Kendi adıma ben de tek başıma öğrenmeye devam ediyorum. Sadece öğrendiğiniz konular üzerinde mümkün olduğunca çok alıştırma yapmanız gerekiyor. Bir kodun orasını burasını değiştirip, nasıl bir fark oluştuğunu gözlemlemek öğrenmenize yardımcı olur.

Hocam niye ogrenemeyebilesiniz ki,sahsen benim programlamada ilk deneyimim c++ ile olmustu.Elimde ITU nun kısa pdf si vardı,adam anlatıyordu ama ben oyle tıkanıyordum ki gına geliyordu,zorlaya zorlaya functional programlamaya kadar geldim(functional programlama haric).Ama pes etmedim,python a baslattı birisi beni(tek basıma ogrendim ama),ben de sizin gibi cozemiyordum bazi algoritmaları,ama dokumantasyonun devam etmeyi bırakmadım.Su anda hala hatalarla cebellesiyorum bazen.Sıkmayın canınızı,ogreneceksiniz,zaten programlama biraz da sabır ister,ne zaman bir sorununuz olursa cekinmeden sorun ha ben cevaplarım,ha baskası cevaplar,yardımcı olmaya calısırız,sıkıntı etme hocam ,azim sizden destek forumdan:)

Kolay gelsin:)

allah razi olsun kardes cok saol inan burasida olmasa ne yapardim bilmiyorum ama gercekten cok kotu moralimi bozdu yapamamis olmak.

1 Beğeni

acaba nerde hata yapiyorum intend hatasi veriyor bir bakarmisiniz acaba?

while True :
    kullanıcı_adı = input("Kullanıcı adınız: ")
parola = input("Parolanız : ")
toplam_uzunluk = len(kullanıcı_adı) + len(parola)
mesaj = "Kullanıcı adı ve parolanız toplam {} karakterden oluşuyor!"
print(mesaj.format(toplam_uzunluk))
if toplam_uzunluk > 40:
    print("Kullanıcı adınız ile parolanızın ",
"toplam uzunluğu 40 karakteri geçmemeli!")
else:
    print("Sisteme hoşgeldiniz!")
break
  1. satırdan (3. satır dahil), son satıra kadar girinti hatası var

ben kitabi tekrar basa aldim sanirim input () fonksiyonundan baslayarak asagi dogru gelicem yardimlariniz icin tesekkur ederim arkadaslar.