Flask nasil? Flask kütüphanesini kullanmak

Flaskın Djangodan kalır yanı var mı?
Flask ile ilgili türkçe kaynak sıkınıtısı yaşanır mı?
Flaskın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Flask güvenlik açısından sorun yaşatır mı?
Flask yayınlamak için host sıkıntısı çekermiyiz?
Forumda Flask bilen kullanan var mı?

Flask ile kendi bloğumu ve başka küçük Appler yazdım. Gayet hoş bir Mikro framework. Daha önceden Django’ya göz atmış birisi olarak. Flask bana daha kolay geldi. Bu kolaylığın Mikro olmasından geldiği gayet açık. Güvenlik açısından bakarsan bu durum coğu zamam yazılımcıya bağlı tabi ki. Bildiğim kadarıyla Flask’ın CSRF koruması Django’da olduğu gibi var. Ayrıca debug modunda interaktif shelle erişim sağlamak için PIN falan sorması güvenlik acısından güzel bir şey. Türkçe kaynak her yazılım teknolojisi için sıkıntı. Bu yüzden bu soruyu geçiyorum. Host konusunda, Django deploylayabildiğin her serverda Flask da hostlarsın. Reklama giriyorsa kaldırırım ama ben buradan hostluyorum. Gayet uygun fiyatları var. Saatlik çalışıyor zaten.

Ben birçok kişiye Flask yerine Bottle kütüphanesini öneriyorum. Kendisiyle küçük bir blog yazmıştım. Sadece tek dosyadan ibaret olduğu için taşınması oldukça kolay. Flask kütüphanesinden geri kalır bir yönü yok.

1 Beğeni

Bottle deploy(dağıtmak) edilirken extra bir servere(apache, wsgi) ihtiyaç duyuyormu yoksa kendi serveri yeterli mi_?

Flask gibi kendi içerisinde server barındırıyor.

Flask kendi dökümanında yetersiz olduğunu söylüyor

Ben server için konuştum. Performans için şu sayfaya bakabilirsin

https://bottlepy.org/docs/dev/deployment.html

starts a local development server

daha asagida

This non-threading HTTP server

Flask’in server’i ile ilgili soylediklerim aynen gecerli: Flask çalışmasını deploy(dağıtmak) etmek yayınlamak - aib tarafından #3

Bi cherrypy’in server’i boyle degildi galiba.

Evet onu okudum. Ben de açıklamalara bakması için arkadaşı linke yönlendirdim. Zaten kendi içerdiği server WSGI üzerinde demiş, ve bunun yerine birkaç alternatif sunmuş.