Fonksiyon çagırma

Merhaba Python öğrenme aşamasındayım henüz. örnek olarak 2 tane python dosyam var “a” ve “b” diyelim a dosyamı çalıştırıp b dosyasında bir fonksiyonu çağırıyorum. B dosyasındaki fonksiyon ile pywhawkit ile işlem sonucuna göre whatsapp dan mesaj yollamak istiyorum fakat bu işlem sonucu bazen 1dk da bitiyor bazen 1 saatte bu yüzden b dosyası arka planda işlem yapmaya devam etsin ama ben tek rar a dosyasına dönsün istiyorum. Bu çözümümü nasıl araştıracağımı da bilmediğim için bir yanıt bulamadım. Şimdiden yol gösteriminiz için teşekkür ederim.

async ile yapabilirsin. Ne varki bundan daha fazla yardımcı olamayacağım çünkü bende pek hakim değilim asenkron programlamaya

1 Beğeni

Python ile ilgili kavramları Python’un syntax’ine göre düşünmelisiniz. Aksi takdirde, yanlış düşünürsünüz.

Dosya’dan kastettiğiniz modül. Bir modülü başka bir modülden çağırmak için import etmeniz gerekir ki, modüller ile ilgili çalıştıysanız, modülün doğrudan çalıştırılabilir bir program olarak yazılmamış olması gerekir. Bu modülü doğrudan çalıştırılabilir bir program olarak değil(yani modülün çalışıtırılma niteliği(ki bu name örnek niteliğidir, genelde çalışmalarda if name == ‘main’: şeklinde görürsünüz) modül adıyla çağırılmış olmamalıdır ki sadece çağırdığınızda kullanılabilir hale gelsin yani söz gelimi yazılan b modülü import edildiğinde…

B modülünü import ettikten sonra b modülündeki falanca fonksiyonu ya da metodunu ya da örnek metodunu belki de örnek niteliğini fark etmez, bunların çağırma kurallarına göre, tıpkı diğer modüllerden import ettiğin fonksiyon ya da metotlar gibi çağıracaksın.

Mesela yazdığın a doyasının(yani a modülünün) içine b’den bir şey çağırmak için,
from b import falanca_fonksiyon
ya da
from b import falanca_sınıf.falanca fonksiyon

Bunları ise yazbel belgelendirmesindeki modül ve fonksiyon çağırma ile ilgili, 46.konu başlığı olan Paketler kısmındaki, 4. alt başlık “Kendi Oluşturduğumu Paketler” kısmından öğrenebilirsiniz. Syntax’i iyice öğrendikten sonra bunlar azıcık çaba ile öğrenilebilir şeyler.

1 Beğeni

Ayrıca bunlarla uğraşman kendini geliştirmen için iyi olsa da, bunu whatsapp için geliştirilmiş api paketlerini kullanarak daha kolay yapabilirsin, bilgin olsun.

1 Beğeni

pywhawkit’i bulamadim ama async stilde ise async programlama kullanilabilir. Yoksa multithreading (konsept ve standart modul adi) kullanmak daha mantikli.

1 Beğeni