Fonksiyon sınırlandırma

Merhaba. Şöyle bir şey yapmak istiyorum. Fakat başaramadım. 2 tane fonksiyon var. İlk fonksiyon çalıştığında 2. fonksiyonda çalışacak. Fakat 2. fonksiyon sadece 1 kez çalışacak. İlk fonksiyon 5. kez çalıştırıldığında 2. fonksiyon yeniden devreye girecek. Her 5 defa çalışmada 1 kez 2. fonksiyon çalışacak. Bunu nasıl yapabilirim. Teşekkürler…

def fonk1():
  print("Bu fonksiyon sürekli çalışacak")
  fonk2()

def fonk2():
  print("Bu fonksiyon fonk1 her 5 defa çalıştıktan sonra devreye girecek")

Merhaba

import time

i = 0
def allways():
    print("always")

def some():
    print("some")

while True:
    allways()
    i+=1
    if i%5 == 0:
        some()
    time.sleep(1)

Sanırım istediğiniz şey buydu. Eğer yaptığım şeyi özetleyecek olursam 1 saniye bekleyerek allways fonksiyonunu çağrıyor(sürekli spam’lamasın diye) ardından kodun başında tanımladığımız 0 olan i yi 1 arttırıyor ve if bloğunda yaptığım kısım ise i nin 5 e bölümünden(mod işlemi) kalanı 0 ise some fonksiyonunu çağırıyor. İyi forumlar anlamadığınız kısmı sorabilirsiniz.

1 Beğeni

Cevabınız ve desteğiniz için teşekkür ederim. Kendi programıma uyarlamaya çalışayım. Bunu şundan dolayı sormuştum. Butona bastığımda 1.fonksyion Manuel olarak çalıştırılacak bununla beraber 2. Fonksiyon da çalışacak. Fonksiyonun işi bittikten sonra ben tekrar veri seçip işlemesini istediğimde bu sefer 2.fonksiyon çalışmayacak.

Teşekkürler tekrardan uğraşayım ben :pray::pray:

1 Beğeni