Gönderilerdeki kod görünümü hakkında

Merhaba arkadaşlar.

Çoğu gönderide kodların düzgün bir şekilde görünmediğine dikkat ettim. Bu sebeple bunun nasıl yapılabileceğini burada paylaşmak istedim.

Kullandığımız forumun gönderi yazma sözdiziminde(Markdown’ın biraz gelişmiş hali) kodlar genelde iki şekilde yazılıyor. Bunlardan ilki 4 satır girintileme ile yazmak. Bu basit bir yol. Ancak burada birkaç sorun var. Birincisi her satırın başına ayrı ayrı 4 satır koymanız gerekiyor. İkinci sorun ise bu şekilde kodu biçimlendirdiğinizde kod renklendirilmiyor.

Bu sebeplerden ötürü ben ikinci yol olan çentik(`) işareti ile bunu yapmanızı öneriyorum. Bu işaret genelde Türkçe klavyelerde Ü harfinin sağında bulunur. , ve ; ile aynı tuştur. Alt Gr tuşuna iki kez bastığınızda bu işareti ekrana iki kez basabilirsiniz, bir tane gerektiği durumda birini silebilirsiniz. İşte bu çentik işaretinden 2 satıra 3’er tane koyup arasına doğrudan kaynak kodunuzu yazabilirsiniz. Böylece her satıra 4 boşluk karakteri eklemeniz gerekmez. Ayrıca bu sözdiziminde programlama dilini belirtebileceğiniz için kodunuz renklenecektir de. Bir örnek:

```python
print(‘Merhaba dünya!’)
```

Böyle yazdığınızda çıktı şöyle olacaktır:

print('Merhaba dünya!')

İyi çalışmalar.

15 Beğeni

[code]
kod…
[/code]
şeklinde kullanıyordum.
``` daha pratikmiş

\n den esinlenerek başına \ koyup [code] yi ekrana bastırmayıda bu mesajı yazarken öğrenmiş oldum :slight_smile:

Evet, bu GitHub Flavored Markdown’da bulunan güzel bir özellik. [code] bloğu Markdown’ın bir özelliği değil. Tecrübelerime dayanarak bu tür programlama forumlarında Markdown’ın yeterli olduğunu söyleyebilirim. Ki GitHub ve Stack Overflow gibi iki dev platform Markdown’ı kullanıyor. Bu sebeple gönderilerimizde olabildiğince Markdown sözdizimini kullanmalıyız.

Yukarıdaki gönderimde yer alan kod bloğunu da bu şekilde yaptım. :smile:

tamamda abi yapamadım yani yapılmış halini gönderrseniz hatam nerde diye bakıcaktım

Alt gr ve virgül tuşlarına aynı anda basarsanız çıkar. Çoklu satır için üç tane koymalısınız.

1 Beğeni
print("teşekkürler yazbel ailesi")
print("deneme")
print(‘Merhaba dünya!’)
print("Python") 

Merhaba oyun klavyesinde ingilizce kullanarak kod yazmayi ,ogrenmeye basladim. Centik isaretini Ingilizce Q klavyede nasil cikarabilirim. Tesekkurler
Not ; Klavye dılını Turkceye ayarlayıp alt grup tusu + 2 kere vırgule bastıktan sonra tekrar enter tusuna basmam gerekıyor bu klavyede cıkması ıcın. Enter basmadan cıkmıyor.

Sanırım şöyle oluyor:

Cok tesekkur ederim sagolun.

İlk koyduğunuz 3 çentiğin yanına boşluk bırakmadan “python” yazın ve kodu alt satıra geçip yazın.Renklendirme olacaktır.

Bilgi icin tesekkur ederim

1 Beğeni
print ("Teşekkürler")