Güncelleme scriptsi yazmak

@eskehacettepe sorularıma cevap vermemişsiniz. Lütfen sorularımın tamamına cevap verin ve lütfen sakin olun. Hastane acilinde bile bazı soruların cevaplarına bu kadar hızlı kavuşamıyoruz.

Birgün hepiniz, Shanyu aslında fena değil yahu, yine iyi davranıyor, diyeceksiniz.
Ama ben o kış günü alaturka tuvalette, üzerimde montla, lmanyak okumaya devam edeceğim.

geçmiş olsun allah şifa versin abi

programlama yokda kodla yazıyorlar tnctr diye form var orda var ama eski konu hep yok hayır format atmak için kullanacağım kurulum sırasında otomatik kurması için yok maalesef program işe de yaramıyor zaten

Bu konuların linkini buraya atabilir misiniz? Mümkün olduğunca çok başlığın linkini bırakın lütfen.

tamam abi whatsapp kullanıyormusun ordan veriyim sana olmazmı burda kaybolur

Asıl Whatsapp’tan kaybolur. Burada istediğimiz zaman girip bakabiliriz. Güzelce bir liste yapıverin. Daha sonra da ihtiyacı olan birisi olursa kullanabilsin. Yarın öğlene doğru tekrar buraya gelip bakarım.

hasan abi olur tabiki kodlar çalışıyormu bilmiyorum düzenlemek lazım hasan abi

unutma ama darılım yoksa sana

ustam kodları nasıl düzenliyeceğiz çalıştıracağız teşki yapabilsek

https://www.tnctr.com/topic/1159626-setupcomplete-cmd-dosyası/?tab=comments#comment-2592153
https://www.tnctr.com/topic/1117750-windows-10-iso-dosyasına-katılımsız-program-eklemek/page/3/?tab=comments#comment-2554531
https://www.tnctr.com/topic/874585-windows-10-isoya-katılımsız-parametre-eklemek/page/2/?tab=comments#comment-2272483 bunlar bulabildiğim bunlar

neden 2019dan beri bu işe takıldınız onu anlamadım açıkçası

Nedense bu soru bu repliği aklıma getirdi.

GORA - Bir Cisim Yaklaşıyor - YouTube

2 Beğeni

oem klasörü windows’un oem bilgisayarlar için kendi yazılımlarını eklemeleri için bir yöntem sunar. Ama tam kontrol sağladığı söylenemez. Öncelikle kurulacak programlarınızı ilgili klasöre koyar ve scriptlerinizi de eklersiniz.

Scriptler dos komutları gibidir. Yani sihirli kodlar değil. Dos komutlarını öğrenmezseniz, o scriptleri anlayamayabilirsiniz.

Çalıştırabileceğiniz scriptler dos konutlarından da ibaret değildir, vbs ve diğer bir kaç yöntemle daha kurulumlar düzenlenebilir hatta kurulumlarınızı kuracak bir exe dosyası bile yazmak isteyebilirsiniz. Seçenekler çok fazla.

msu konusu bambaşka bir konu. Windows update paketlerini kendiniz hazırlamak istemezseniz. Hem siz bu konuda yetkin görünmüyorsunuz hem de düzgün dokümante edilmemiştir.

Evet adım adım burada hepsini anlatabiliriz ama mazereti merak etmiştim.

Yani adamlara darıldınız diye öğrenilebilecek bir konudan bahsetmiyoruz. Bu kek yapmak gibi bir tarifle olmaz.

Programlama alt yapınız ve işletim sistemleri hakkında bilginiz olmasını gerektiriyor. Komut satırında iki satır komutu parametresiyle yazmaktan farkı olmayan scripti anlayamamanız sizin bu konuda eksikleriniz olduğunu gösterir. Kimse de size bir komut satırındaki komutları öğretmekle uğraşmaz.

İngilizceniz olması gerekmiyor. İngilizce siteyi google translate yapıştırırsınız size iyi kötü çevirir.

Bu konuda bile alt yapınız ve bilginiz olmayınca kat edeceğiniz çok uzun bir mesafeniz var diyebilirim.

Google daki programlar işe yarıyordur, siz doğru programı bulamamışsınızdır.

Üreticiler sürücülerini rahatlıkla oemlere ekler.

Sürücü eklemek için biraz işletim sistemi bilginiz olması gerekir. Her sürücü kurularak yüklenmez. Bir setup dosyası olmayabilir, ilgili reg kayıtlarını ekler, ilgili driver dosyalarını da ilgili windows dizinlerine kopyalar ve çalıştırabilir.

Yani her kurulacak sürücünün bir kurulum dosyası olması gerekmez.

Bazılar, .cab ve inf dosyalarıyla kurulur.

Bazıları autorun setuplarla kurulur.

Siz ne sürücüsünü ne için kurmak istediğinizi bile anlatabilecek mecalde yazı yazamıyorsunuz.

Bu katılmısız windows bir pc için mi yoksa her pc ye kurmak için mi anlamadım mesela.

Bunu kendi pc niz için mi yoksa seri bir çok bilgisayara kurmak için mi kullanacaksınız?

Özel bir driver gerektiren katılımsız cd ile ne yapacaksınız? Her bilgisayar aynı drivera ihtiyaç duymaz ki.

Yani kitabın ortasından soruyu sormuşsunuz gereksinimleriniz doğru tanımlanmamış, bilgi seviyenizi bilmiyoruz.

Neyi amaçladığınızı anlamıyoruz.

Biraz açıklayıcı olmanız gerekiyor.

Hele şu bomba:

Otomatik güncelleme nasıl yapsın? Normalde zaten kurulurken otomatik güncelleme yapıyor seçenek olarak soruyor. Bunu enable/disable edebilirsiniz.

Yalnız, mcu sorunca driver demek ki update edilecek. Kurulup ne olduğu bilinmeyen driver nasıl update edilecek? Yani driver ı windows tanıyamazken nasıl güncelleyecek?

Hadi manuel siz verdiniz ve kurdu, nasıl kurulanın güncelini bulacak? Çünkü manuel driverlar windows üzerinden update edilemeyebilir çünkü kataloglarında kayıtlı değil.

Helece iş mcu dosyasına gelince olay zaten bomba.

Olmayan manuel driver ın mcu dosyasını kim nereden hazırlayacak?

Yani driver yazabilen bir adam nasıl olur da oem script yazamaz anlamak mümkün değil.

Hadi oem script yazamıyana adam olur normal de o adam nasıl mcu dosyası nasıl yazarım der onu hiç anlamadım.

Yani oturup, size altı ay işletim sistemi anlatsak yetmez. Üzerine C++ anlatmak gerekecek windows ddk anlatmak gerekecek. Gerekecek de gerekecek.

Alfabe bilmeyen adam, bize gelip sana zahmet bana bir Shakespeare den bir oyun anlatsana diyor gibi oluyor.

Buna bu şekliyle kimse çözüm olamaz.

Ha öğrenmek değil de bir setup hazırlamak çözüm olabilir.

Bu setup için de bir tool kullanırsınız, atarsınız içine dosyalarınız o size bir oem hazırlar. Bu konuda bir çok program var ama her birinin de kendine göre kısıtı var.

Hayır sadece kendi bilgisayarınıza bir yedek alacaksanız,

Sıfır bir kurulum yapın, üzerine kuracağınız driverları vs kurun. Alın imajını. Lazım oldukça yazdırın imajı pc ye olsun bitsin.

Nedir mevzu anlamadan çok ilerlemez bu iş haberiniz olsun.

EDIT:

Adamlar basitçe anlatmış daha nasıl basit anlatılır ben de bilemedim.

Win10 Or Win11 (.iso Dosyasına Katılımsız Program Ekleme)en Basitinden - Yazılım - TNC-TR (tnctr.com)

2 Beğeni

hasan abi burdamisin

Buradaki başlıkları inceledim. Ancak konu hakkında hiç fikir sahibi değilim. Daha önce bir bilgisayara format bile atmadım.

Size tavsiyem forumlarda cevap aramak yerine fiziki dükkanı olan bir bilgisayarcıyla görüşmeniz olur.

Yukarıdaki gibi rezalet iletişim kurduğunu düşündüğüm insanlardan size bir fayda gelmez.

Aşk olsun. Biz bu işin ithalatını, ihracatını, yeri geliyor imalatını yapıyoruz.
Mevlana değiliz ki biz, biraz da böyle gel, diyelim.
Ucuz işçi gibi çalıştık yeterince.
Bize de mi lolo “Hasan abi”?

Sen neden üzerine alındın ki?

Yazan birinin iletişimini beğenip diğerlerine;

Deniliyorsa zaten iletişim tanımı konusunda mutabık değiliz.

Çok da dert etmemek lazım bence.

Çok duygusalım bu aralar.
Her gün yeni bir ağdan dünyaya bağlanmak insanı duygusallaştırıyor.

ben ne sordum siz başka cevap yazıyorsunz anlam veremiş değilim hala