Hangi python frameworku ogrenmeliyim?

Merhaba.ben python ile masaustu uygulamalari gelistirmek istiyorum.bunun icin hangi python frameworklari ogrenmemi onerirsiniz?bir soru daha sorayim:django,tkinter,sql DB-si,htmlcssjs ve ya bunlardan bazilarinin kombinasyonunu kullanilarak masaustu uygulamasi yapa bilirmiyiz?sorularim cevaplayarak bana yardimci olursaniz sevinirim.

Cümlelerimizi düzgün bir Türkçe ile kurmaya özen gösterelim lütfen.

Sorunuzun cevabına gelirsek, masaüstü için grafiksel kullanıcı arayüzleri olan uygulamalar tasarlamak için tkinter, pyqt, wxpython, pygame, kivy gibi kütüphaneleri inceleyebilirsiniz. Daha başka hangi kütüphaneler var bunları öğrenmek için, https://wiki.python.org/moin/GuiProgramming adresini ziyaret edebilirsiniz.
Grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip programları tasarlamaya tkinter kütüphanesini kullanarak başladım. Kimisi PyQT’yi övüyor. PyQT kütüphanesini kullanmadım. O yüzden karşılaştırma yapamıyorum.

Diğer sorunuza gelecek olursak, django ile tkinter birbirine benzemeyen iki tane uygulama geliştirme çatısı. Tkinter masaüstü için grafiksel kullanıcı arayüz tasarlayabileceğiniz bir programken, django ise, bir web uygulaması geliştirme çatısı. Yani amiyane tabirle, bir web sitesi veya bir web sitesinde çalışan bir uygulama oluşturmak istediğinizde kullanabileceğiniz bir kütüphane. Hem tkinter, hem de django'yu aynı projede nasıl kullanabilirsiniz doğrusu bilmiyorum. Çünkü amaçları itibariyle birbirlerinden çok farklı kütüphaneler bunlar.

tkinter ve diğer gui kütüphaneleri ile sqlite3 veya diğer sql kütüphanelerini kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

kusura bakmayin hocam ben azerbaycanli oldugum icin zaman-zaman turkce cumle kurmakda zorlana biliyorum.
Cevabiniza gelince benim icin gayet aciklayici oldu.o yuzden size tesekkur ederim.bir soru daha sorayim izninizle:peki web gelistirmek icin kullanilar html,css,js,django gibi teknolojilerle masaustu uygulamasi gelistirile bilirmi?eger gelistirile biliyorsa ne kadar uygundur ne kadar onerilir?bu sorularimida cevaplarsaniz minnetdar olurum.simdiden tesekkurler.

Web sitesi tasarlamak için geliştirilmiş django kütüphanesini kullanarak masaüstü uygulamaları tasarlayamazsınız. Çünkü bu amaç için geliştirilmedi.

HTML, CSS ve JavaScript kullanarak masaüstü uygulamaları tasarlayabileceğinizi söyleyen makaleler olduğunu biliyorum. Ama nasıl yaparsınız onu bilmiyorum. ElectronJS isminde bir grafiksel kullanıcı arayüzü geliştirme çatısı var.

Daha önce grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip programları JavaScript, HTML ve CSS ile tasarlamaya çalışmadığım için bir öneride de bulunamıyorum. En iyisi, kendiniz keşfetmeye çalışın.

1 Beğeni

Onu başka bir postta typescript diye yazmıştım, yanlış olmuş.

Visual studio code da electron ile yazıldı bu arada.

evet internette baktmistim az once twitch,vscode,wp,msteams,skype,discord gibi bir cok unlu uygulama electronjs ile yapildi

discord da öyle mesela :wink: