Hangi python frameworku ogrenmeliyim?

Merhaba.ben python ile masaustu uygulamalari gelistirmek istiyorum.bunun icin hangi python frameworklari ogrenmemi onerirsiniz?bir soru daha sorayim:django,tkinter,sql DB-si,htmlcssjs ve ya bunlardan bazilarinin kombinasyonunu kullanilarak masaustu uygulamasi yapa bilirmiyiz?sorularim cevaplayarak bana yardimci olursaniz sevinirim.

C├╝mlelerimizi d├╝zg├╝n bir T├╝rk├že ile kurmaya ├Âzen g├Âsterelim l├╝tfen.

Sorunuzun cevab─▒na gelirsek, masa├╝st├╝ i├žin grafiksel kullan─▒c─▒ aray├╝zleri olan uygulamalar tasarlamak i├žin tkinter, pyqt, wxpython, pygame, kivy gibi k├╝t├╝phaneleri inceleyebilirsiniz. Daha ba┼čka hangi k├╝t├╝phaneler var bunlar─▒ ├Â─črenmek i├žin, https://wiki.python.org/moin/GuiProgramming adresini ziyaret edebilirsiniz.
Grafiksel kullan─▒c─▒ aray├╝z├╝ne sahip programlar─▒ tasarlamaya tkinter k├╝t├╝phanesini kullanarak ba┼člad─▒m. Kimisi PyQTÔÇÖyi ├Âv├╝yor. PyQT k├╝t├╝phanesini kullanmad─▒m. O y├╝zden kar┼č─▒la┼čt─▒rma yapam─▒yorum.

Di─čer sorunuza gelecek olursak, django ile tkinter birbirine benzemeyen iki tane uygulama geli┼čtirme ├žat─▒s─▒. Tkinter masa├╝st├╝ i├žin grafiksel kullan─▒c─▒ aray├╝z tasarlayabilece─činiz bir programken, django ise, bir web uygulamas─▒ geli┼čtirme ├žat─▒s─▒. Yani amiyane tabirle, bir web sitesi veya bir web sitesinde ├žal─▒┼čan bir uygulama olu┼čturmak istedi─činizde kullanabilece─činiz bir k├╝t├╝phane. Hem tkinter, hem de django'yu ayn─▒ projede nas─▒l kullanabilirsiniz do─črusu bilmiyorum. ├ç├╝nk├╝ ama├žlar─▒ itibariyle birbirlerinden ├žok farkl─▒ k├╝t├╝phaneler bunlar.

tkinter ve di─čer gui k├╝t├╝phaneleri ile sqlite3 veya di─čer sql k├╝t├╝phanelerini kullanabilirsiniz.

1 Be─čeni

kusura bakmayin hocam ben azerbaycanli oldugum icin zaman-zaman turkce cumle kurmakda zorlana biliyorum.
Cevabiniza gelince benim icin gayet aciklayici oldu.o yuzden size tesekkur ederim.bir soru daha sorayim izninizle:peki web gelistirmek icin kullanilar html,css,js,django gibi teknolojilerle masaustu uygulamasi gelistirile bilirmi?eger gelistirile biliyorsa ne kadar uygundur ne kadar onerilir?bu sorularimida cevaplarsaniz minnetdar olurum.simdiden tesekkurler.

Web sitesi tasarlamak i├žin geli┼čtirilmi┼č django k├╝t├╝phanesini kullanarak masa├╝st├╝ uygulamalar─▒ tasarlayamazs─▒n─▒z. ├ç├╝nk├╝ bu ama├ž i├žin geli┼čtirilmedi.

HTML, CSS ve JavaScript kullanarak masa├╝st├╝ uygulamalar─▒ tasarlayabilece─činizi s├Âyleyen makaleler oldu─čunu biliyorum. Ama nas─▒l yapars─▒n─▒z onu bilmiyorum. ElectronJS isminde bir grafiksel kullan─▒c─▒ aray├╝z├╝ geli┼čtirme ├žat─▒s─▒ var.

Daha ├Ânce grafiksel kullan─▒c─▒ aray├╝z├╝ne sahip programlar─▒ JavaScript, HTML ve CSS ile tasarlamaya ├žal─▒┼čmad─▒─č─▒m i├žin bir ├Âneride de bulunam─▒yorum. En iyisi, kendiniz ke┼čfetmeye ├žal─▒┼č─▒n.

1 Be─čeni

Onu ba┼čka bir postta typescript diye yazm─▒┼čt─▒m, yanl─▒┼č olmu┼č.

Visual studio code da electron ile yaz─▒ld─▒ bu arada.

evet internette baktmistim az once twitch,vscode,wp,msteams,skype,discord gibi bir cok unlu uygulama electronjs ile yapildi

discord da ├Âyle mesela :wink: