Hata yaptığım yeri göremiyorum yardımcı olabilirmisiniz

Merhaba.

Kodları kod etiketi içinde metin olarak yazabilir misiniz? Böyle çalıştırması baya zor olacak. :slight_smile:

İyi çalışmalar.

“”“Python’da fonksiyon yaps kullanlarak, OBEB, OKEK ifadelerini hesaplayp sonuçlar gösteren
bir program geli³tirilmesi istenmektedir.
• OBEB ve OKEK’lerini bulaca§ iki sayy kullancdan istemelidir.
• Ekrana OBEB’i, OKEK’işleminin sonucunu yazdrmaldr
Not 1:OBEB/OKEK için bir fonksiyon kullanlacaktr.
Not 2:OBEB/OKEK ve üs alma i³lemi, döngüler kullanlarak yaplacaktr.
Not 3:Ekrana yazdrlacak sonuçlar, mutlaka fonksiyonlardan döndürülüp öyle yazlacaktr. Fonksiyonlar içinde
print kullanlmayacaktr.
Not 4:OBEB/OKEK fonksiyonundan iki sonuç (obeb,okek) fonksiyonundan bir sonuç dönecektir.
Not 5:Hata kontrolü yapmanz istenmemektedir. Yani kullancnn her zaman pozitif say giri³i yapaca§ varsaylmaktadr.”""

def ebob_ekok(sayı1,sayı2):
i=2
ebob=1
sayı1=int(input(“sayı girin:”))
sayı2=int(input(“sayı girin:”))
k=0
if sayı1 >sayı2:
k=sayı2
else:
k=sayı1

while i<=k:
if (sayı1 % == 0 and sayı2 % == 0):
i=i+1
ebob=i
return ebob
print(“Ebob:”,ebob)
print(“Ekok:”,sayı1sayı2/ebob)#ebobekok=sayı1*sayı2 formülünden yola çıkarak buldum
sayı1=int(input(“sayı girin:”))
sayı2=int(input(“sayı girin:”))

burada sayi1 ve sayi2-in ne ile modunu almak istediyinizi yazmayi unutmuşsunuz

evet farkettim düzelttim ama code yine çalışmadı nedense

Aldığınız yeni hata nedir? Bu arada şuradaki gönderiyi okuyarak kodlarınızı yazarsanız bizim için okuması çok daha kolay olur: Gönderilerdeki kod görünümü hakkında
Ayrıca kodlardaki girintilemelere de dikkat etmeniz gerekiyor; Python girintilemeye dayalı bir dildir.

İyi çalışmalar.

sorunu çözdüm yardım eden herkese teşekkür ederim

1 Beğeni

nasil cozdugunuzude atarsaniz ve sorunun ne oldugunu baslik altina gelen diger arkadaslarda konudan faydalanabilirler zaten forumlarin temel amaci budur bu hususa dikkat gosterelim lutfen

3 Beğeni