ImportError Hatası Hakkında

Merhabalar,

Raspberry Pi ile görüntü işleme üzerine bir proje hazırlıyorum ve Raspberry’nin kendi içinde bulunan Thony adlı programı kullanıyorum. Orada hiçbir sıkıntı almıyorum fakat terminale geçtiğim zaman importerror adlı bir hata alıyorum.

şöyle örnek vereyim masaüstünde x bi klasörün içinde bir klasör daha var. onun içinde de python dosyası bulunuyor. ben onu from x import y şeklinde çekmeye çalışıyorum fakat no module hatası alıyorum. nasıl düzeltebilirim acaba?

kodu atar mısınız

Thony’de python anaconda ile çalışıyorsa ve terminalde anaconda değil de normal bir şekilde indirilmiş python kullanılıyorsa lib klasörleri farklı olduğu için bir sorun çıkar.

Kullandığınız bütün ide’ler vb. şeylerde aynı python klasörlerinin kullanıldığından emin olun.

buna nasıl bakabilirim?

Benim bilgisayarımda mesela 2 python var.

Anaconda ile kurulmuş olanı var ve onu kullanmaktayım.
Fakat bunun da öncesinde python’un kendi sitesinden python 3.5 indirmiştim.

Eğer siz bilgisayarınıza python’u sadece bir kere kurduysanız zaten kullandığınız programlar indirdiğiniz python’u kullanıyordur. Sorun başka bir yerde demektir.

Başka kurduğunuz python sürümleri vb. şeyler de varsa ilgili dosyaların dosya konumlarını inceleyebilirsiniz.
Arama çubuğuzda python’u arayabilirsiniz.

Bakın mesela python diye arattığımda

şu bahsettiğimi görebiliyorum.

Dosya konumunu inceleyerek de python3.5’in kurulduğu yere gidebiliyorum.

büyük ihtimalle başka bir şeydir. rasberry piye opencv kurarken pythonu da güncelledim.

1 Beğeni

Aklıma sadece bu geliyor üzgünüm. Sorunun bu olmadığını anladık en azından.

No module almanizin sebebi dosyaların aynı dizinde bulunmaması.Aynı dizine ekleyerek deneyebilir misiniz?

Thonny default olarak kendi yorumlayıcısı ile birlikte geliyor, büyük ihtimalle terminalde çağırdığınız yorumlayıcı ile Thonny’deki farklı.

Peki size bir şey sorabilir miyim? projemde yüz tanıma ve yaş tespiti yapmam gerekiyor. bunun için caffe model diye bir şey buldum. fakat bunda da hangi mimari hangi neural network kullanılıyor bir türlü bulamadım. bu konu hakkında bi bilginiz var mı acaba?