İnteraktif Ekran Beyin Fırtınası

Arkadaşlar herkese merhaba,
Aşağıda paylaştığım linkteki gibi bir proje yapmak istiyorum fakat mesafe sensörleriyle işin içinden çok çıkamadım. Beyin fırtanası yapıp görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Kaydırma alanı yaklaşık 5M olacak. Ve ekran kaydırdıkça x-ray mantığında işleyecek ve arkadaki statik görüntüye interkatiflik katılacak.

Aslında ilk düşündüğüm bir web sayfasına bunu gömerek scroll vermekti yan duvarlaraki mesafeye göre ama çok sağlıklı çalışacağını düşünmedim. Görüş ve önerilerinize açığım.

Arkadaki görüntüyü anlık olarak alıp , ufak bir görüntü işleme sonucunda, istenilen video oynatılabilir. Siz mesafe sensörü ile yan duvarlar arsındaki mesafeyi ölçüp , olan mesafeye oranla ekrandaki görüntüyü mü değiştirmeyi düşünüyorsunuz.?
Görüntü işleme ile yapıldığında, arkadaki görseller değiştirilmesi durumunda istenilen videoların oynatılabilmesi için bir karekod eklenebilir. Karekoddan da istenilen web sitesine gidilip, istenilen video, yazı vb. gösterilebilir.

Yazılımsal mı donanımsal mı çözümler arıyoruz?

Interactive Slider Screen - YouTube

Aynı zımbırtının diğer videosunu inceledim.

1. saniyede arkadaki pano görüntüde yok, ama ekranda var.

Kamera ile görüntü işleme ile yapılabileceği gibi, aslında bir yanılsama da yaratılıyor olabilir.

Kamera ile görüntü işleme alternatifini bir kenara koyduk işin kapsamına göre ki ikinci görseldeki gibi bir şeyler yapmak için uğraşmak yerine farklı bir şeyler de denenmiş olabilir.

Ne tür bir mesafe sensörü ile hangi tür bir işin içinden çıkamadınız?

Size gerekli olan tek şey panonun pozisyon bilgisi değil mi?

Pano altı ve üstü boyunca belirli sayıda IR alıcı ve verici yerleştirirseniz, arasında pano olduğunda size kaba bir pozisyon bilgisi üretir.

Microswitch’ler yerleştirerek, pano pozisyon bilgisi oluşturabilirsiniz.

Bir encoder ve panoya bağlı bir kayış mekanizmasyı yada tekelek mekanizması ile pozisyon bilgisi alabilirsiniz.

Param bol, mikron seviyesinde pozisyon ayarlaması istiyorum derseniz:

Ürünler (renishaw.com.tr)

Tabi eğer bir sensör bilgisini kullanacaksanız, bu sensör verilerini anlamlandıran bir kontrolcü donanım ve arayüz ile bilgisayar bağlantısı şeklinde bir tasarımınız olacaktır.

Sıralama yaparsak, projenin bakış açısına göre;

a. Kamera ile görüntü işleme (Tamamen yazılımsa, aslında sadece kamera sensörü ile donanımsal ama yinede tümleşik bir çözüm.)

b. IR alıcı verici ızgaraları ile bir pozisyonlama ki bu seçenek bir mikrokontrolcü gerektirir.

c. Microswitch, bu da yine bir mikrokontrolcü gerektirir.

d. Hassas encoder. Bunlar bir makara mekanizması ile panoya bağlanıp, her dönüşünde pozsiyon bilgisi işleyecek yine bir microkontrolcü gerektirir.

e. Son linkte verdiğim oldukça pahalı ama mikron seviyelerinin dahi altında tam koordinat datası oluşturan, bir donanım ve yazılım seti ticari ürün gerektirir.

Make your choice… Let the game begin.

Seçimin sonrasında, seçime göre daha detaylı bilgi vermeye çalışırız.

Kolay gelsin.

Aklıma geldi.

IR ile pozisyonlama ilgili çok güzel bir uygulaması vardı hintli amcanın.

Bize sadece yatay pozisyon bilgisi gerekirken, adam ır ile hem yatay hem dikey matriks bilgisi oluşturup touchpad yanılsaması bile oluşturmuştu.

Videoyu buldum buna da bakmak isterseniz, size bunun sadece altında ve üstünde olanı yada biri panoda biri dış çerçevede olanı da yetebilir.

how to make touch display arduino keyboard at your home - YouTube

1 Beğeni

Ilginc, cunku mesafe sensoru bunun en basit cozumu. Icinden cikamadiysaniz (ve ozellikle bunun neden oldugunu bilmiyorsak) baska bir cozum onermemiz zo—

Kayan panelin arkasina mouse yapistirilabilir.

Ben bunu tercih ederdim. Daha dogrusu, sirf super bir hack diye mouse’u yapmak isterdim. O olmazsa panoyu buna gore urettirirdim.

Kamera da software odakli bir cozum oldugu icin iyi, fakat genelde kirilgan bir cozum oldugu icin diger cozumlerin altina koyuyorum ben. Bu durumda kullanacagimiz optical flow o kadar kirilgan bir sey degil, fakat goreceli pozisyon verecegi icin ikinci bir mekanizmaya ihtiyac olacak. (End switch veya gorsel fiducial orn.) Akselerometrenin de ayni sikintisi var.

Abuk subuk front-end kutuphaneleri kullanilmazsa son derece saglikli calismasi lazim. JS kodu 10 satiri filan gecmemeli.

2 Beğeni

Öncelikle herkese çok teşekkürler arkadaşlar. Mesafe sensöründe maalesef ultrasonik sensör 4 metreye kadar ölçebildiğini idda etse de çok sağlıklı çalışmıyor. Sanırım bu işi encoder yardımı ile yapacağım. Dediğiniz gibi bir encoder yardımı ile imalat ettirdiğim x eksenine bağlı olacak ve start finish noktalarına end switch koyacağım. Projeyi tamamlarsam sizlerle de paylaşırım. Bu süreçte yine desteklerinize ihtiyacım olabilir.
Saygılar. Sevgiler…

Başta söyleneceği sonda söylemek.

Neden 4 metreden uzun bir mesafe ölçmek isteyesiniz ki?

Hem de ultrasonic mesafe sensörü ile.

Sensörü yere doğru çevirin. Yere eğimli bir engel koyun(Profil, lama, ahşam lata, ahşap kereste.) Yatay ekseninizin bir kenarında yükseklik sıfır, diğer ucunda, yükseklik max 1 metre olur. Pano ile eğimli profil arasındaki yükseklik farkı ile rahatlıkla konum bilgisi oluşturulabilir.

Rotary yada lineer her türlü encoder kullanılabilir tabi ki.LVDT ile lineer koordina oluşturmak da çok kola ama, 8 m lvdt kullanmak istemezsiniz. Küçük bir lvdt yi öylçekleyerek kullanabilirsiniz.

Süper bir hack midir bilemem. Sonuçta buda bir optic encoder. Yani mouse kullanmak akla uzak bir çözüm değil. Çünkü optik mouse lar içinde düşük çözünürlüklü kamera içeren bir encoder çeşidi.

Interfacing an optical mouse sensor to your Arduino (synbio.org.uk)

PAN3101, ADNS-2610, ADNS-2083 , ADNS-2051 optik sensör içeren bir bir mouse’un kontrol entegresi ile bağlantısını kesip (devre kartı üzerinden) bunu basit bir arduino kontrol kartı ile bağladığımızda pozisyon verisi üretebiliriz.

Bunlara bile gerek yok, bir tane hall effect sensör alıp, pano boyunca belirli sayıda mıknatıs dizerek dahi bir encoder yapılabilir.

Ama mouse fikri hiç yabana atılacak bir fikir değil. Tek sorun, optik encoderlar nedense bana lvdt yada rotary encoderlar kadar güvenli gelmiyor.

Özellikle üzerinde hall effect sensor bulunan bir encoder ile gayet de güvenilir veri üretilebiliyor.

Donanımsal karar verilmiş zaten, encoder kullandıktan sonrası için ön görüm, bu veriyi html sayfasında nasıl okurum gibi bir şey olacak.

Mesajı yazma nedenim. Ultrasonic sensör kullanılmaz yargısını kırmaktı. Tasarım önemlidir, doğru tasarım ölçme tekniğine doğru yaklaşım doğru sonuç getirir.

Ultrasonic sensör seçilmiş olsaydı. Sabit sensör katsayısı kullanmayın, LM35 ile ortam sıcaklığı ölçerek katsayıyı oluşturun, bu şekilde daha keskin ölçümler yapabilirsiniz de derdim. yani 29.1 gibi bir sabit değer yerine sıcaklık ölçümü alıp, ses hızı denkleminde sıcaklığı yerine koyarsanız size daha düzgün ölçüm değerleri çıkarabilir.

Şöyle düşününce, eğer elinizde sağlam bir optic mouse sensörü var ise sadece ray üzerinde gidip gelirken okuyabilen ve veri üretebilen daha basit bir yapı gibi görünüyor.

Ama emin olamadım, encoder’ı bir ray tekerleği üzerine koymak çok daha basit gibi görünüyor.

Söylediğim gibi, her varyasyonla çözülür.

Pozisyon verisi oluşturmak dünyanın en kolay işlerinden biri.

EDIT:

Tahmin ettiğim gibi biriler bu modülü de yapıp koymuş kenara.

Interfacing an Arduino With a Mouse Sensor (ADNS-3050) : 3 Steps - Instructables

1 Beğeni