İnternet Trafiği İle Para Kazanılabilir Mi?

Hepinize merhaba,

İnternet siteleri AdSense ile reklam gösteriyor ve bu reklamlardan para kazanıyor.Peki,AdSense olmadan çok yoğun bir internet trafiği ile gelir elde edilebilir mi?

1 Beğeni

Çok yoğun internet trafiği ile gelir elde etmek için bu yoğunluğu nerede kullanmayı planlıyorsun? Yoksa bu soruyu bizlere mi soruyorsun reis ?

Size soruyorum bro :wink:

1 Beğeni

Şöyle bir mantık işini görebilir fakat yapılması gereken bazı noktalar var.

Bundan 2 yıl önce ev arkadaşım ile memleketimizin yerel gazetesini çıkarmayı ve %70 memleket %30 ülke gelişmelerinden içerikler üretip bunu yayınlamayı düşündük. Üstesinden gelmemiz gereken bazı hususlar vardı. Onlar;

1. Yayın evi
  2. Basım ve yayınlama izni
  3. İçerik üreticiliği
  4. Dağıtım
  5. Ücret politikası
  6. Abonelikler
  7. Para kazanma

üstteki maddelerden 7. olan en çok takılı kaldığımız yer oldu çünkü masrafların karşılanması ve sürekliliğin devamı için kâr amacı gütmemiz gerekiyordu. Bu örneği veriyorum çünkü web siteleri de bu mantıkla oluşturulur, işletilir ve yönetilir. Genel olarak haber, dergi vb siteler.

para kazanabilmemiz için yerel gazetemizde en etkili kullanacağımız faktör reklam almak oldu. Fakat reklam almak için karşı taraf yani reklam verecek müşteriye iyi bir pazarlama sunumu yapmak şart. Bu sunumu yaparken tamamen istatistiksel verileri belgelendirerek karşı tarafa sunmak gerekiyor. Kısaca şunu demek istiyorum. Müşteri reklam verdiği zaman kaç kişinin göreceği ve gören kişilerin ilgi alanları hakkında bilgi almak ister. Bu mantıkla sosyal medya da anahtar kelimeler kullanarak reklam veririz ki google seni beni herkesi didik didik ettiken sonra çıkardığı profil özelliklerine göre bu reklamları göstersin.

Müşteriye ne kadar çok kişinin görmesini sağlarsak o kadar çok ücret alırız mantığı çalışıyor burada. Bizde gazetemizi bizi kabul eden her yere “ücretsiz” kabul etmeyen yerlere de üstüne “promosyon” katarak dağıttık. Her dağıttığımız yerin kullanıcı, okuyucu, göz atan istatistiklerini aldık. Ve şu şemayı oluşturduk.

Biz bu gazeteyi istanbul da 137 noktaya dağıtıyoruz ve toplamda 240bin kişiye ulaşıyoruz. Reklam alacağımız kişiye bu verileri sunarak teklif değerlendirmesine girmeye başlıyoruz.

Halbuki aynı mantığı hiç dağıtmadan sağda solda çöpe atarak yalan yanlış veriler ile belgeler oluşturup daha sonradan başımız ağrıyacak şekilde kısa vadede para kazanıp uzun vadede büyük meblağlar kaybedebilirdik. Çoğunlukla iş adamları, muhtar, belediye başkanları gibi büyük yerlerden reklam alıyorduk çünkü.

Eğer sen sitendeki trafiği gerçek kullanıcılar ile sağlıyorsan bunu raporlayıp reklam vermek isteyen firmalara sunumlar yaparak müşteri çekebilirsin. Eğer sitendeki trafik bot ise yine aynı mantığı yapabilirsin ama haksız kazanç olur ve ileride başın çok ağrır. bu bir örnek olabilir işte. uzun oldu ama olsun

1 Beğeni

Kurcagim sitede destek ver diye bir yer olcak.Ve yan tarafta en çok destek verenler tablosu olcak.Destek ise bagis ve reklam izleme ile olacak.1. 2. ve 3. ise ödül alcak.Hem ben hem onlar kazanacak ,)