Java'ya yeni başlayanların karşılaştığı sorunlar

Hangi Java sürümünü kullanıyorsunuz(8 olduğunu düşünüyorum)? Son bir şey olarak, <default package> yazan kısma herhangi bir isim vererek tekrar deneyebilir misiniz? (sol tarafta Deneme.java’nın üstünde)

O da olmazsa aşağıdaki sayfada bulunan ilk çözümü şimdilik deneyin.

Java 8 kullanıyorum. Dediğiniz şekilde dün kurcalarken yapmıştım. Hatta F9’a bastığımda da oldu. Ayrıca New class seçtiğim zaman altta bulunan main.class sekmesini işaretlediğimde de oldu. Ancak bu şekilde olmaması rahatsız etti beni. Bir şeyleri eksik yapmış olmak istemiyorum.

Iyi okudum, cok iyi okudum. Bir kod yazdigini soyluyorsun, kod ortada yok. Komut yazdigini soyluyorsun, komutun ciktisini (ciktisinin olmadigini) yazmiyorsun. “Dosya olusmadi” diyorsun, dosyanin olusup olusmadigina nasil baktigini bilmiyoruz, kaniti yok.

Yani sen uc saniye empati kurup “insanlar bu bilgiyle bana yardim edebilirler mi acaba” diye dusunecegine biz yirmi dakika ugrasip Java’nin kurulu olmamasindan DIR /A yazmayi bilmemene kadar olasi butun problemleri sana listeleyelim mi?

Edit: Uzerine, sana yardim etmeye calisan ve yanlislarini tek tek listeleyen insana boyle bir cevap veriyorsun.

Yazdıklarınızı tekrar inceledim. Cevaplarınıza baktım. Tekrara düşmemek adına konuyu uzatmıyorum. Yine de yardımcı olmaya çalıştığınızı düşünerek teşekkür ederim. İyi günler diliyorum.

Rica ederim

Yeni bir klasor acip, icine Deneme.java dosyasini koyup (icerigi son screenshot’taki gibi olan), cmd’de icine gidip, su komutlari sirayla yazip, ciktisini buraya yazar misin? (Yazilari yazi olarak gormeyi tercih ediyoruz ama kopyalamayi bilmiyorsan screenshot da olur.)

CD
SET
DIR /A
where javac
javac Deneme.java
DIR /A
where java
java Deneme

Class dosyasi olusmazsa javac yerine javac.exe denemeni rica edecegim.

Selamun Aleyküm, NetBeans main methodunun olduğu class’ı bulamıyor. Aşağıdakini dener misin lütfen.

1. Adım: Aşağıda gördüğün gibi proje klasörünün üzerine sağ tıklayıp Properties’e tıkla.

2. Adım: Açılan listede Run seçeneğine tıkla. Ekrana gelen pencerede Main Class yazan yerin karşısına deneme.Deneme yazmalısın. Ok diyerek pencereyi kapat. Bu ifade deneme isimli projenin içerisinde Deneme.java class’ının main methoduna sahip olduğunu ifade ediyor.

3. Deneme.java dosyanı kaydedip kapat ve Projects penceresinden tekrar aç. Çalıştırdığında bu pencereyi görüyor olman lazım;

4. Ekrandaki Deneme class’ını seçip onayla, aşağıda OUTPUT penceresinde çıktıyı görmen lazım.

Şimdi gel gelelim bu hata ile karşılaşmaman için ne yapman gerektiğine. Yeni bir proje (New Project) oluştururken proje oluşturma ekranında gösterdiğim seçeneğin seçili olmasına dikkat etmelisin;

Projeyi oluştururken ekranda gösterdiğim adımda main methodunun yerini baştan belirtirsen söz konusu hata ile karşılaşmazsın. Aksi halde gösterdiğim şekilde main methodunun hangi class’ta olduğunu NetBeans’te göstermen gerekir.

Cevap verdiğiniz kişi 2 gün forumu kullanıp bırakmış :confused:

Harbiden öyleymiş hiç dikkat etmedim. Neyse belki başkasının işine yarar :grinning:

2 Beğeni