Kendi Programlama Dilimi Yapıyorum | Bazı Kod Örnekleri,Derleyici

Biraz daha acar misiniz?

nasıl yani işletim sistemi başka işletim sistemlerinden mi yazılırdı

Sanirim sunu soyluyor. Ubuntu, Debian tabanli, Debian da linux cekirdegi ile yazildi. Linux cekirdegini de Linus Torvalds baslatti, dunyanin her yerinden programcilar, farkli farkli mimariler ile uyumlu hale getirince, ortaya acik kaynak bir cekirdek cikti. Sonra herkes farkli farkli dagitimlar yapti, simdi ise birsuru dagitim var.

windowsta böyle bir olay geçerli değil doğru mu.bir de linux denen adam neden o yazılımcılara telif atmadı

Onun yaptigi isi gelistirip daha iyi noktaya tasimaya calisan birine neden telif atsin? Richard Stallman’in acik kaynak felsefesiyle beraber, bu cekirdegi de acik kaynak yapti. Linux senin, benim, herkesin, Windows ise microsoft’un. Herkes Linux’e katkida bulunabilir, source code’u indirir, degistirir, kurcalar… Yani kisaca Linus abimiz insanliga hizmet etmek icin boyle bir sey yapti.

Evet, dogru.

1 Beğeni

galiba anladım yani linus sayesinde biz linux ile istediğimiz kadar oynarız iso dosyasını indirir sanal makine yaparız.ama windows için para verdiğimiz yetmezmiş gibi birde çok para öderiz sanki bir yazılıma değil de bir masaüstü bilgisayara para ödermiş gibi.doğru anlamış mıyım.bir de aklımda şöyle bir soru daha oluştu.hani bu linux sistemlerin kaynak kodu ile oynayabiliyoruz ya.işte bu yüzden işte ne biliyim nasa uzaya gidecek roketlerinde filan hep linux kullanıyordur doğru mu.hani istediği gibi değiştirir ya

Evet, dogru anlamissiniz.

abi windows linux ile yazdılar mesela (örnek) linux de ilk yazılmış işletim sistemi olsun onu nasıl yazdılar

Dedim ya, Linus torvalds temelini atti, dunyanin her yerinden yazilimcilar da onu farkli mimarilerle uyumlu hale getirdi ve gelistirdi. Boyle ortaya cikti.

ilk yazılan linux idi dimi yanlış biliyor da olabilirim

Ondan once yazilan cekirdekler de var, unix, minix… Devamini internette bulabilirsiniz.

bu arada bu konuştuğumuz konu dışı buradaki mesajları silip özelden konuşsak

İlk bilgisayarları çalıştırmak için yazılımcı dediğimiz kişiler kağıtlara delikler açıyordu.Bilgisayarlar bu delikleri okuyor ve ekrana bir şeyler yazıyordu.İlk bilgisayar bunu yaparak dünya savaşındaki Almanya’nın bombalarının nereye düşeceğini hesapladı.Sonrası uzun hikaye :smiley:

1 Beğeni

Bu arada Linux’un iyi olmasının sebebi 3 milyon kişi tarafından geliştiriliyor olması.Bilmenizde fayda var.

linux kullanıcı sayısı az ama windows u daha çok kişi kullanmakta

3 milyon linux kullanıcısı herhangi bir hatayı anında rapor edebilir ve düzeltilebilir.Veya kullanıcı direkt kendisi düzeltip paylaşabilir.Ancak Windows’ta bunu yapamazsınız.Hatayı sadece bildirebiliyoruz.

haklısınız allahım teknoloji nasıl bu kadar geliştiya

vay be linux daha hızlı gelişiyor ama şuan siz neyi kullanmaktasınız

ama linuxun şöyle kötü bir yanı var bilgisayardaki donanımları algılayamıyor

mesela diyelim ki youtubersiniz yeni hoparllör aldınız onu eğer linux kullanıyorsanız kullanamazsınız ama windowsa sanki okumuşlar anında kullanıyor