Kodumdaki hata nedir?

Hocam o kodu kaldırıyorum, spam atmayı bırakıp hatayı da vermiyor. Fakat tablodan veriyi silmiyor. Sorun bu.

formYukle fonksiyonunda hata o zaman. Database’den dogru datayi mi aliyor?

Hocam doğru bilgileri aldığını düşünüyorum. Video sahibine mail attım. Buradan bir çözüm gelmezse, attığıma maile gelen çözümü buraya yazarım.

Dusunmekle olacak is degil, olceceksin.

2 Beğeni

urunno ile uruno değerleri veya tipleri tutmuyor olabilir birbirine. execute yapmadan önce uruno dediğin şeyi bir yazdır ekrana. Ne değerle geliyor bir bak. Sonra da şunu deneyebilirsin
self.baglanti.execute("DELETE FROM TBilgiler WHERE urunno = "+uruno)

Verilerde bir karışıklık var. Verileri bu kod ile çektim:

import sqlite3

vt = sqlite3.connect('bilgiler.db')

im = vt.cursor()

im.execute("SELECT urunno FROM TBilgiler")

a = im.fetchall()

for x in a:

print(a)

Tekrardan merhaba,

Sorgulama yaparken bir yanlışlık yapmışım. Bu şekilde sorgulama yapmalıydım:

import sqlite3

vt = sqlite3.connect('bilgiler.db')

im = vt.cursor()

im.execute("SELECT * FROM TBilgiler")

a = im.fetchall()

for x in a:

print(a)

Çıktı: [(1, 'Emir Bolat', 900000000, 1, 3, 'selam deneme bubir ayrica onada', 10)]

Tüm verileri sildim ve en baştan başlayarak 1 tane veri ekledim. Yani gelen veriler doğru. Halen ürün silindi diyor fakat silinmiyor. Cidden çok garip.

:+1: O zaman sorunun onyuzde oldugunu biliyoruz.

formYukle'de loop icinde sununla satir ekleniyor sanirim:

self.ui.eklenenlerTablo.setItem(satirIndeks, sutunIndeks, QTableWidgetItem(str(sutunVeri)))

…fakat oncesinde self.ui.eklenenlerTablo'yu bosaltmak lazim. (Veya ilk N satira N urun ekledikten sonra kalan N+1, N+2… satirlarinin bos oldugundan emin olmak.)

Nasıl yapabilirim peki? Nasıl bir yol izlemeliyim?

eklenenlerTablo'nun butun metodlarina bak, aralarinda bosaltanlari/satir silenleri dene.

PyQT5 Table methods olarak araştıracağım değil mi?

Hocam aklıma bir şey geldi. Şimdi removeColumn metodunu keşfettim.

Bu şekilde seçim yaparak, otomatikmen silemez miyiz o column u?

Veri tabanından silmek içinse, (0, 0), (0, 1) gibi seçim yaparız. Olmaz mı?

Ben hala tipte uyumsuzluk olduğunu düşünüyorum. urunno alanı int mi string mi?

type(eklenenlerTablo) veya dir(eklenenlerTablo) olarak bakabilirsin. QTableWidget oldugunu dusunuyorum…

Hocam urunno int. Eklenenler verilerde int.

Teşekkürler. 20 karakter.

Hocam bir yöntemle yapmaya çalışacağım. Tablodan seçilen verinin row unu ve column u tespit edebildim. Kullanıcı herhangi bir column u seçtikten sonra sil butonuna basınca, o column'a ait tüm verileri seçeceğim. Mesela kullanıcı 4. satırdaki veriyi seçip sil derse;

(3, 0), (3, 1), (3, 2), (3, 3), (3, 4)

şeklinde verileri çekeceğim. Şu an tablodan herhangi bir veriyi silmeyi araştırıyorum ve bir şey bulamadım. Bilginiz var mı? Mesela (2, 3)'ü silmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?