Kullanışlı Üçüncü Taraf Modüller

Ben pypi.org da bulduğum birkaç modülü burada listeleyeceğim. Siz de bu listeye bulduğunuz veya kullandığınız modülleri ekleyebilirsiniz.

• records: SQL kodlarını okunaklı bir hale getiriyor.
  • xleditor: Excel dosyalarıyla çalışmayı kolaylaştırıyor.
  • pytablewriter: İşaretleme dillerinde tablo oluşturmaya yarıyor.
  • find: Dosya ve klasör buluyor.
  • treepace: Dallanma grafikleri gösteriyor.
  • ttictoc: Bir kod aralığının çalışma süresini hesaplıyor.
  • tuhinga: HTML ve XML için girintili kod yazmayı sağlıyor.
  • user-config: Kullanıcı için özelleştirmeyi sağlıyor.
  • v8eval: Python içinde javascript kodları çalıştırmayı sağlıyor.
  • val: Nesne doğrulayıcısı.
  • art: Ascii art…
  • pyxel: Retro oyun oluşturmaya yarıyor.
  • algorithms: Temel algoritmaları içeren bir paket.
  • cursgame: Curses modülü üzerine oyun geliştirme.
  • ezcf: Json , Yaml gibi dosyaları içe aktarmayı sağlıyor.
  • emotlib: Emoji işlemleri için bir kütüphane.
  • wasabi: Curses tarzı(Android’de de çalışıyor.)
  • pyperclip: Kopyala-yapıştır işlemlerini yapmaya yarıyor.
  • pluggy: Eklenti sistemi oluşturmaya yarıyor.
  • vpython: Bir arayüz aracı
  • sympy: Cebirsel ifadelerin çözülmesi ve sayı teorisi ile alakalı işlemler yapmak için geliştirilmiş bir kütüphane.
  • googletrans: Google çeviriyi python aracılığı ile kullanmamızı sağlıyor.
  • stdlib-list: Pythonun sürümlerine göre standart kütüphanelerin listesini barındırıyor.
  • PodSixNet: Multiplayer oyun yapmak için geliştirilmiş bir kütüphane.
  • pymunk: Oyun ve simülasyonlarda kullanılabilecek fizik motoru
  • win10toast: Windows’da bildirim oluşturmak için bir kütüphane
  • web.py: Basit, öğrenmesi ve kullanması kolay, kullanışlı bir web çatısı.
4 Beğeni

Bence böyle bir postun açılması… düşündürücü :thinking:

Bence bana göre işe yarayan modul, benim hayalimi gerçekleştirmede yardımcı olan moduldur.Yani tamam,bence yararlı,ama her modul amacına uygun yararlı olur.

Mesela hedefimi gerçekleştirmeme yardım ediyorsa o modul benim için yararlıdır.opencv şu anda bana yararı dokunmuyor,o yuzden benim için faydasız moduldur.

Kolay gelsin :slight_smile:

1 Beğeni

Bu paylaşımın amacı kullanışlı fakat bilinmeyen modülleri listelemek. İnternette buna benzer tek liste python.org da useful modules başlığında bulunan liste. O da zaten parmakla gösterilen modülleri (django, flask vb.) listeliyor.

Başlığı “Kullanışlı Üçüncü Taraf Modüller” olarak değiştirebiliriz.

Mantık güzel fakat örnek veren kişi modülün varsa web sayfasını (yoksa pypi adresini) ve modül hakkında kısa bir açıklama yazarsa daha kullanışlı olur bu başlık. Sadece modül isimleriyle herkes aradığını bulamayacaktır. Güzel bir indeks olabilir bu başlık.

1 Beğeni

Hadi bi oneri vereyim,dbus modulu.Linuxun kendi içinde var.Yapabilirsem yakında anlatım yapmayı planlıyorum

Kolay gelsin:)

Edit: eklemeyi unutmuşum,third party değil.sadece linuxda var diye biliyorum.

Bu gibi gönderiler aslında belgelendirme kısmına yakışır. Böylece daha bulunabilir de olurlar. Forumu soru-cevap platformu olarak kullanmak daha iyi. Zaten forumda bir şey bulması şu haliyle bile zor.

Buradaki wiki özelliğinden dolayı düzenlenmesi daha kolay olmaz mı?

Bu modül Windowsta yok.

Belgelendirmeler kısmına ben de zaman bulursam modül tanıtımı yazmak istiyorum. Herhangi bir standart gözetiliyor mu belgelendirme için @ismailarilik?

Pek sayılmaz. Hali hazırdaki belgelere bakarak örnek alabilirsiniz. Katkınız sonrası da tartışırız.

Olabilir. Wiki diye bir kategori açılabilir belki foruma. Ne dersiniz?

3 Beğeni

Wiki özelliği faydalı olabilir diye düşünüyorum. Wiki’deki konular sistematik bir şekilde düzenlenip belgelendirmeye de alınabilir. Bir geçiş aşaması şeklinde…

Wikide kullanılan işaretleme dilleri iki sitedeki işaretleme diline uygun olmadığı için bu biraz zor.

Bu konuda maalesef yapacak bir şey yok. Discourse forumu Markdown’ı destekliyor. Ancak Markdown belgelendirme yapmak için uygun bir işaretleme dili değil.

“Wiki” kategorisi eklendi: “Wiki” kategorisi açıldı

Üçüncü Taraf ne demek? Niye üç?

Geliştirici birinci taraf oluyor. Geliştirici dışındaki modüller de üçüncü taraf geliştirdiği için üçüncü taraf modüller oluyor. Üç olmasının sebebi Türkçedeki zamirlerden yola çıkılarak anlaşılabilir. Ben birinci kişi, O üçüncü kişi.
Şimdi aklınıza benim yaptıklarım ikinci taraf mı oluyor gibi bir soru gelebilir. Ancak bu bir terim olduğu için sizin modülleriniz de üçüncü taraf oluyor.

Üçüncü taraf modüllerin asıl ortak özelliği standart kütüphanenin dışında geliştirilmiş olması.

3 Beğeni