Kütüphane oluşturma

Temel python kütüphanesini bilerek kompleks kütüphaneler oluşturabilir miyim ? Mesela selenium , requests, beautifulsoup, matplotlib vb. kütüphaneler gibi . Yada o düzeye gelebilmek için temel Python komutlarını kullanabildikten sonra nasıl bir yol izlemem lazim. ?

lazım olan kütüphaneleri öğrenmen gerek

1 Beğeni

Python standart kutuphanesini bilmekten kasit nedir? Bir insan hangi noktada bilmis sayiliyor?

Kompleks kutuphane icin python tarafinda python bilmek yetiyor. Standart kutuphanenin bir kismi kullanilacaksa standart kutuphanenin o kismini bilmek lazim. Kutuphane ne is yapacaksa o isi bilmek lazim.

Kompleks kutuphane yazmak isteyecek kadar buyuk ve baska bir kutuphane tarafindan cozulmemis bir derdinin olmasi, bu dert ve cozumleri hakkinda iyi bilginin olmasi lazim. “Python komutlari” lafinin neden yanlis oldugunu bilecek kadar python, kullanacagin kadar da standart kutuphanesini bilsen yeter.

TDK sozlugunu bilerek heyecanli romanlar yazabilir misin?

5 Beğeni

Aslında soruyu sorma amacım şuydu pythonda selenium ve requests gibi kütüphanelerle yapılabilen bazı işleri C dilinde yapmak istediğimde ihtiyacım olan paralel kütüphaneleri bulamaz isem benim bu kütüphaneleri yazmam çok zor mu olur ? 'Temel kütüphaneleri bilmek ’ ibaresiyle anlatmak istediğim bu işe karşı olan seviyemi belirtmekti. İnternetten öğrendiğim diziler,döngüler,şart yapıları, değişkenler vb. çoğu dilde ortak olan yapıları kullanabilmeyi temel kütüphaneyi bilmek olarak kabul ettim . Sonuçta satır satır yazılan her kodun işlemcideki karşılığı 0 ve 1 ise döngüler,şartlar… gibi yapıları biliyor olmak 0 ve 1 kullanılan yapıdan daha yeterli bir durum değil midir ? Teoride bir maymunun klavye tuşlarına rastgele basarak William Shakespeare’in tüm yapıtlarını yazması ne kadar mümkünse sadece bu yapıları kullanarak bahsettiğim kütüphaneler gibi araçlar yazmakta o kadar mı mümkün ? :smiley:

paralel kutuphaneler = selenium ve requests gibi kutuphanelerin C’deki paralelleri ?

o zaman ihtiyacin olan bu kutuphaneleri bulamaz isen senin bu kutuphaneleri C’de yazman gerekmeyecek mi? Buradaki python baglantisini anlayamadim.

Degil. “Temel kutuphane” cok daha somut bir sey: The Python Standard Library — Python 3.12.1 documentation

Burada tanimladigin sey benim bir onceki cevapta “python bilmek” dedigim sey. Dilden bagimsizlastirmak istersek “programlamanin temellerine hakim olmak” veya “dillere/basit algoritmalara hakim olmak” da diyebiliriz.

Tek katmanli bir soyutlamadan bahsediyorsun. Gercekte durum daha karisik:

En asagida bilgisayarda donen elektronlar var. “Islemci” dedigin anda bile bir soyutlama var. 0 ve 1 bir matematik/mantik soyutlamasi ve cok fazla kullanilmiyor. Pratik anlamda en asagida islemcinin assembly dili var ve bir cogunda donguler, sartlar gibi yapilar var veya kolayca yapilabiliyorlar. C kadar low level bir dil kullanilsa bile, yukariya dogru: C dili, C dilindeki bir takim yapilar/standart kutuphanenin bir parcasi, isletim sistemi, standart kutuphanenin baska bir parcasi, sistem kutuphaneleri, standart kutuphanenin baska parcalari var. Kullanilan kutuphaneler bunlarin uzerine geliyor.

Python gibi bir dil icin durum cok daha karmasik, ama onun soyutlamalari yukaridaki paragrafin sonundaki kutuphanelerden basliyor.

Bu yuzden calismanin hangi katmanda yapilacagi ile hangi katmanin “temel” kabul edildigi cok onemli.

1 Beğeni

Kütüphane dediğin, paketler ve modüllerdir, kanımca matematiği iyi bildiğin sürece yaratılamayacak bir kütüphane hayal edemiyorum. Matematik her şeyi hayal ettirir. Kütüphaneleri de…

2 Beğeni

bir python modülünü başka dillerde de kullanablyon dye bilyom

Kullanamiyorsun.​​​​

1 Beğeni