Kuvvet alan program

Islemci icerisinde mi? Dogrudan devre. Eskiden ilkokul algoritmasina benzer bir sekilde topla+kaydir kullanilirken bugunlerde dogrudan capraz islem yapan sistemler kullaniliyormus.

Ben dogrudan her bitin formulunu cikartip o bite ozel devre tasarlatiyorum. Asamasiz ve basit (bu yuzden ogretmek icin guzel) ve hizli ama kompleksitesi (kapi sayisi) cok cabuk artiyor—3-4 bitten fazlasini tahtaya cizmek iskence.

Floating point de cok zor degil; mantissa’lari carpip exponent’lari topluyorsun.

Islemci disinda algoritmalarin cogu kullaniliyordur. Cogunlugu belirli sinifta sayilari software’de carpabilmek icin tasarlanmis algoritmalar degil mi zaten? (Tek tek aramaya usendim, linklerini verirsen bakarim)

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim.
Çok sayıda ingilizce kaynak var ama bu derli-toplu ve Türkçe:
http://acikerisim.ege.edu.tr:8081/jspui/bitstream/11454/4728/1/alikarsli2010.pdf

Hakikaten de derli-topluymus, Ali Bey’in eline saglik. Sordugun soru icin biraz daha genis kapsamli (cok referansli) bir is lazim ama.

Mesela Tim-Cook’un wikipedia sayfasina bakarsak GMP dokumentasyonuna link goruyoruz. Bu da dogrudan Tim-Cook’un nerede kullanildigi hakkinda bilgi veriyor: GMP’de.

Ayni sekilde, Schönhage–Strassen’den Java BigInteger’a.

Dedigim gibi, gerisini aramaya usendim.