LINUX nasıl kaldırabilirim

Bilgisayarımda windows ve Lınux var. Windows açılmadığı için Lınux de veya Bios dan Lınux nasıl kaldırabilirim? Bunun için basit bir program varmı?

sistemi tamamen silmek mi istiyorsunuz yoksa sadece açılışta sormadan geçsin mi istiyorsunuz ?

Windows açılmadığı için mi Linux’ü silmek istiyorsunuz? Eğer durum buysa, pek işe yarayacağını sanmıyorum. BIOS ile zaten ilgisi yoktur Linux’ün, ya da herhangi bir işletim sisteminin.

anladığım kadarı ile iki sistem kurulu ama başlangıç sistemi olarak linux açılıyor windows a geçiş yapamıyor arkadaş bundan dolayı sıkıntı yaşıyor

Büyük ihtimal ile iki sistemi ayrı hardisklere kurulum yapılmış linux tarafı otomatik başlangıçta kalmış windows a geçiş yapamıyor.

Saygı ve sevgi ile.

Linuxdeyken kaldıramazsınız çünkü disk meşgul olur, bu yüzden canlı bir sistemle yapmanız gerekiyor. Ayrıntılı anlatım wiki sayfasında mevcut https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=OS-Uninstaller

windows açılmıyor bende sadece Lınux kaldırıp garantiye vermek istiyorum. :slight_smile:

Lınux ile başlıyor ama ESC tuşuyla hangisiyle başlayacağını seçebiliyorum. Ama artık windows onarma yaptıgı için bir türlü açılmıyor ve Lınux de Disk yakında bozulabilir uyarısı aldıgım için Lınux kaldırıp garantiye götürmek istiyorum. :slight_smile:

Kendiniz de Windows kurabilirsiniz. Tabii bu durumda o seçim yaptığınız programı (GRUB) kaybedersiniz, daha sonra yüklemeniz gerekir.

Yani şuan tek yapmak istedigim şey Lınux kaldırmak. Yani basit bir şekilde nasıl kaldırabilirim? :slight_smile:

(Baktıgım sitelerde nerdeyse hiç bir şey anlamadım.)

Denemedim ama sanırım Windows CD sini takip cd den çalıştır diyerek açılan ekrandan HDD yi silip tekrar oluşturup sonra windows kurabilirsin gibi geliyor

Windows cd sini nerden bulucam :frowning:

@SDSD Tek yapmanız gereken live olarak(usb üzerinden çalışan) bir linux sistemi bulmak, istediğiniz dağıtım olabilir(ubuntuyu kurarken kullandığınız usb duruyorsa onunla devam edebilirsiniz, ancak ubuntuyu kur değil dene seçeneğini seçmelisiniz.). Live sistemle bilgisayarı başlattıktan sonra sisteme os uninstaller isimli aracı yüklemeniz gerekecek. Yüklemek için aşağıdaki komutları çalıştırabilirsiniz.
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update; sudo apt-get install -y os-uninstaller && os-uninstaller Aracı çalıştırdıktan sonra küçük bir tarama yapacak ve bilgisayarda yüklü işletim sistemlerini listeleyecek, daha sonra ubuntuyu seçip devam edeceksiniz. Örnek bir os uninstaller penceresi
290px-OS-Uninstaller_01

İşiniz bittiğinde bilgisayarı yeniden başlatıp boot ettiğiniz usb’yi çıkarın otomatik olarak windows’un açılması lazım.

1 Beğeni

Yani USB yeniden mi ubuntu yüklenecek. Eger yüklenicekse hangi sürümünü yükliycem çünkü ubuntuyu yükledikden sonra USB den silmişdim. :smiley:

Önceden ubuntu iso dosyasını usbye yazdırdığınız gibi yeniden yazdırıp bilgisyarı usb ile başlatacaksınız. Ancak kurulumu açmadan dediklerimi yapacaksınız, desteği bitmemiş herhangi bir ubuntu sürümü olabilir. Ancak bu adresden indirip ubuntu gibi usbye yazdırırsanız dediğim yükleme işlemini yapmanıza gerek kalmaz sadece gelen yükleme onarımı ekranını kapatıp menüden os uninstaller (işletim sistemi kaldırıcıyı) bulmanız yeterli olacaktır, hemde boyutu ubuntudan küçüktür.

1 Beğeni