LIST_BOX içeriğini almak

Merhaba arkadaşlar;
bir listbox içeriğine veya içeriğinin sayısına ulaşmak istiyorum bunun yöntemi nedir acaba…

IL_LISTE_KUTUSU = browser.find_element_by_xpath("/html/body/div[1]/div/div/div/table[2]/tbody/tr[1]/td/div[1]/div[2]/table/tbody/tr/td[2]/select/option[1]")
time.sleep(T)
print("il kutusu", IL_LISTE_KUTUSU)

program çıktısı :

il kutusu <selenium.webdriver.remote.webelement.WebElement (session="767782cb3220f4d5689510bd71543935", element="d9ad0aa9-26d0-4ca4-8bc0-b97515f5ac42")>

print("il kutusu", IL_LISTE_KUTUSU.text)
yapınca nasıl bir çıktı alıyorsunuz?

1 Beğeni

il kutusu << Tüm İller >>

Process finished with exit code 0

sonucu geliyor. yani türkiyedeki iller değil illerin başlığı geliyor. bu durumda ya istedğim noktaya ulaşamadım yada yanlış yerin xpath ini aldım demektir…

time.sleep(T)
IL_LISTE_KUTUSU = browser.find_element_by_xpath("/html/body/div/div/div/div/table[2]/tbody/tr[1]/td/div[1]/div[2]/table/tbody/tr/td[2]/select")
time.sleep(T)

print(IL_LISTE_KUTUSU.text)

sonuç ;
<< Tüm İller >>
Adana
Adıyaman
Afyon
Ağrı
Amasya

iller geldi… teşekkür ederim…

1 Beğeni

Yalnız sorun şu ki,

burdaki illerin her biri ayrı value değerine sahip… ama bunlara ulaşamadım…
her ili ayrı saydırayım diye alttaki kodu denedim,

time.sleep(T)
IL_LISTE_KUTUSU = browser.find_element_by_xpath("/html/body/div/div/div/div/table[2]/tbody/tr[1]/td/div[1]/div[2]/table/tbody/tr/td[2]/select")
time.sleep(T)
LISTE = list()
for x in IL_LISTE_KUTUSU.text :
    LISTE.append(x)

print(LISTE)

sonuç :
[’<’, ‘<’, ’ ', ‘T’, ‘ü’, ‘m’, ’ ', ‘İ’, ‘l’, ‘l’, ‘e’, ‘r’, ’ ', ‘>’, ‘>’, ‘\n’, ‘A’, ‘d’, ‘a’, ‘n’, ‘a’, ‘\n’, ‘A’, ‘d’, ‘ı’, ‘y’, ‘a’, ‘m’, ‘a’, ‘n’, ‘\n’, ‘A’, ‘f’, ‘y’, ‘o’, ‘n’, ‘\n’, ‘A’, ‘ğ’, ‘r’, ‘ı’, ‘\n’,

her ile ayrı olarak çıkmadı karşıma harf harf geliyor… text dışında value değerleine ulaşmaya çalışıyorum…

Galiba bu size şu formda bir string veriyor:

"<< Tüm İller >>\nAdana\Adıyaman\n..."

Bu string’i \n'lerden (yeni satır karakteri) ayırıp ["<< Tüm İller >>", "Adana", "Adıyaman", ...] şeklinde bir listeye dönüştürmek için string’lerin splitlines metodunu kullanabilirsiniz:

liste = IL_LISTE_KUTUSU.text.splitlines()
2 Beğeni

dostum teşekkür ederim… çok işime yaradı. programı tümüyle bitirince burdan paylaşacağım…

1 Beğeni

hepinize gönülden teşekkür ederim…

1 Beğeni