Makina programlari

cnc ve laser router makinalarını çalıştırma programları değil kesim yapma(kesime verme) programları hangi dil ile yapılıyor bilgisi olan var mı?
örnek programlar : artcam, ucancam, lasercut vs. Bu programlar sayesinde makinaya kesim veriliyor.

G-code diye bir bir nümerik kodlama dili, g programlama dili de deniyor. Python ile de makinayı yönlendirebilirsin raspberry pi aracılığıyla bu da işin başka kolay yönü veya g dilini öğrene de bilirsin.

Üstad makinayı çalıştıran makina hafızasına gömülü programlamayı demiyorum bilgisayarda vektör çizimi ölçülerini ayarlayıp kestirmek istiyorum.örnek programlardan neyi kasdettiğimi anlayabilirsiniz teşekkürler ilgilendiğiniz için.

Anladığım kadarıyla bu bahsettiğiniz çizim programları gibi programların hangi programlama dilleriyle yazıldığını merak ediyorsunuz? Şayet öyleyse bunun cevabı programdan programa değişir. Demek istediğim bazı programlarda birden fazla dil de kullanılıyor olabilir. Ama ağır grafik işlemleri olan programlar çoğunlukla C++ ile yazılıyor.

Daha doğrusu örneğin çizimi yaptığın programdan artcam programına atıyorsun ve bu programda cnc makinasının bu çizim üzerinden ne yapacağını ayarlıyorsun örneğin çizimin üzerinden 2 mm dalsın bu kesimi makinaya verdiğinde makina çizdiğinin aynısını x,y,z kordinatlarında hereket ederek 2 mm dalarak işliyor.

Umarım anlatabilmişim.Yani makinaya gömülü programlama değil sadece çizim programıda değil makinaya çizimi nasıl yapacağını söylüyorsun( falan ölçüde falan derinlikte)

Bildiğim kadarıyla ArtCAM, Autodesk firmasının ürünlerinden. Ve ArtCAM tıpkı AutoCAD, 3ds Max gibi bir GUI uygulaması. Ve bu tarz GUI uygulamaları çoğunlukla C++ ile yazılıyor.

Peki artcam de makinaya nasıl komut veriyor örneğin çizimi falan derinlikte işlemesini nasıl söylüyor? acaba cnc’nin anlayacağı formatamı(.nc) çeviriyor

Onu bilemem, benim alanım değil bu. Fakat şunu söyleyebilirim. Bu tip programlar, tasarlanması için ekip işi isteyen, oldukça gelişmiş programlar.

o zaman soru şöyle olmalı .nc formatında dosya nasıl yazılır?

Bilmiyorum. Ama mesela aşağıdaki linklerden başlayarak araştırmaya çalışabilirsiniz.

http://unidata.github.io/netcdf4-python/

1 Beğeni

youtubede basit cnc yapimlari ve bunlarin kodlamasi gosteriliyor hatda orada kaynak kodlarini bile veriyorlar gorduyum kadariyla cogu C ile yaziliyor.Mikroislemci kodlamak falan bilinmesi gerekir buda biraz bu konuda bilgiu gerektiriyor sonucda sifirdan programliyorsun …

Herhangi bir programlama dili ile yapılabilir işlemler tamamen geometrik hesaplar üzerinden dönmekte.
Python ile yapılmış nc programlar mevcut diye hatırladım. Burada önemli olan tezgah kinematiğini hesaplayabilmesi. esprit,solidcam, mastercam gibi programlar c++ diye biliyorum.