Matplotlib´te Marker olarak Symbol Asset ´lerini Nasil kullanip , ayristirabiliriz?

Arkadaslar merhaba , suanda bir enstitütün laboratuvar verilerinin raporlanmasi üzerine bir python skripti yaziyorum.

20 yil boyunca elde edilen veriler hep excel de saklanmis. Her yil yeni elde edilen veriler eski verilerin yanlarina kopyalanmis. Bir grafik olusturuldugu zaman 20 yillik bütün degerler ayni grafik üzerinde gösteriliyor. Ve yillar boyunca olusan dagilimlar grafik üzerinde gösteriliyor.
Grafik üzerinde 5 farkli bölgenin verileri bulunuyor ve bu veriler her sene farkli bir marker ile ciziliyor. Yani 20 yil boyunca 20*5 = 100 farkli Symbol marker olarak kullanilmis. Bununla ilgili ss ekliyecegim. Isin genel tanimi bu.

Benim yaptigim kisim ise Excel de ki bu verileri artik el ile cizmek yerine matplotlib ile otomatik olarak excel verilerini kullanarak cizdirmek. Problemim ise su sekilde, 20 yil boyunca kullanilan Marker Symbolleri tekrardan kullanilmaycak , her yil icin 5 yeni farkli marker atamasi yapmam gerekiyor. Ayni zamanda bu markerlerin gecmis yillarda kullanilmadigini kontrol etmem gerekiyor.

Eski marker lar tamamen rastgele olarak secilmis, hic bir mantik yok yani , an ki ruh haline bagli. Bazilari sayi bazilari , harf, bazi cok degisik simgeler.
Screenshot 2023-07-15 223047

Ben Excel den su sekilde bir sey denedim , Symbol ekle kismindan bazi sembollerin Unicode degerini alip belki python da bir eslestirme ile kontrol edebilirim diye dusundum , fakat bazi sembollerin Unicode Hex kodu bulunmuyor. Ama bu cok zaman alici bir yöntem 100 farkli sembolun unicode kodunu tek tek bulmam gerekecek.

Problem su ki bu excelde ki sembolleri nasil bir yöntemle Matplotlib e aktarabilirim ? Excel satirinda ki unicode degerini alabilir miyim ? (burada kütüphane sormuyorum , excel de veri islemek icin openpyxl ve pandas kullaniyorum zaten,symboller dataframde gözükmüyor, deger olarak geliyor.)

Bir diger problem ise , gecmise yönelik kontrollerde nasil bir algoritma kullanmaliyim ?
En basit sekilde for döngüleri kurmak mi mantiklidir yoksa daha uygun cozum var midir ?

https://matplotlib.org/stable/gallery/lines_bars_and_markers/marker_reference.html#markers-created-from-tex-symbols

(3. ve 4. marker’lar ornek)

Burayi anlamadim. Deger olarak gelmek nedir? Dataframe’de gozukmuyorsa nasil geliyor?

Excel dosyasini, kodu, gelen datanin ornegini filan paylasmaniz lazim

olasi_semboller = sembol_havuzu - kullanilmis_semboller
if len(olasi_semboller) == 0:
    raise SembolKalmadi()
sembol = random.choice(olasi_semboller) veya olasi_semboller[0]

Hocam cevabiniz icin tesekkür ederim öncelikle.

Soyle ki excel´de bir sembol gözükürken , dataframe ´de su sekilde gözüküyor(allta ki fotoda). Sembol icin bir string eleman tanimlaniyor. Bu eleman ayni sekilde excel de ki hücrenin degeri. Ama ben hücreye tikladigimda simge degeri olarak her hangi bir harf veya sayi görüyorum.
Screenshot 2023-07-16 114026

Excel deki sembol ve hücre verisi bu sekilde. Örnegin ilk sembolun hücre degeri A olarak atanmis. Bu ayni sekilde veriyi aktardigimda dataframe de A olarak geliyor, Hal boyle olunca nasil bir eleme islemi yapabilirim ?

Screenshot 2023-07-16 114532

ayrica nasil bir sembol havuzu olusturmam gerekecek ? Bütün sembollerin unicode degerlerini bir listede tutmam mi gerekiyor ?

List of Unicode characters - Wikipedia örnegin surada ki unicode degerlerini sembol havuzu olarak kullanmak mantiklimidir ? bir diger sorun bu kadar sembol verisini nasil bir liste olarak alabilirim ?

Rica ederim

Excel dosyasini, onu okuyan kodu ve/veya gelen datadan ornek istedim, siz 100x100’luk resim parcalari paylasmissiniz. Boyle is yapamayiz.

“Bu sekilde” bes tane sembol goruyorum. Excel dosyasinda semboller oldugunu tahmin ediyordum zaten, en ustteki aciklamadan. Asagidakinde de dort tane var.

En az 9 sembolu olan bir excel dosyasinin varligini bildigim icin bu iki resim bana yeni bir bilgi vermedi.

Dataframe’deki A degerini havuzdan cikartarak?

Size kalmis. sette tutmanizi tavsiye ederim.

Sayfaya baktiniz mi? Kullanilamayacak bir suru karakter var.

Tavsiyem sembollerden (harf, sayi, vb.) gorunur olanlari almaniz. 3-4 blok yetecektir.

Sayfada herhangi bir metin editoruyle kolayca bir listeye cevrilebilecek bir suru blok goruyorum. (Olmadi dosyaya atip dosyadan okuyabilirsiniz.)

Butun karakterleri okuyup uzerlerinde islem yapmak isterseniz Unicode standardini indirebilirsiniz.