Modül yüklemenin zararları

Merhaba arkadaşlar, Bugün cmd ekranından instapy adlı modülü yükleyip python üzerine biraz çalışmalar yaptım. Cmd ekranından pip yoluyla modül yüklemenin zararı olur mu? Yani bu modülleri kötü niyetli kişiler oluşturmuş olabilir mi. Modüllerden dolayı virüs vb. sorunlarla karşılaşır mıyım?

Hayır, kötü amaçlı yazılımla karşılaşmanız ihtimali çok düşük. Yine de modülü kurmadan önce PyPI sayfasına ve internete bakmanız daha doğru olacaktır. Ayrıca kesinlikle sadece pip kullanarak, yani PyPI arşivinden kurun modüllerinizi.

1 Beğeni

pip kullanarak indirdiğiniz modüller genelde açık kaynak olduğu için güvenle kullanabilirsiniz. Sadece github vb. sayfasını görmeniz yeterli.

1 Beğeni

Modülle birlikte webdriver da yükledim. PC de yavaşlamalar olunca korkmuştum açıkçası.

Gayet olabilir:

De:

Windows’a da turlu internet sitelerinden dosyalar yukleyip calistiriyorsun. Isletim sisteminin kendisi zaten senin kisisel bilgi ve aliskanliklarini kar elde etme amaciyla toplayan, seni yavaslatan gorunmez programlarla dolu.

2 Beğeni

Benim Ubuntu hastalığımın nedenlerinden biri :smile:

Windows’ta hangi programlar var mesela? Bilmek ve mümkünse önlem almak için soruyorum.

Ubuntu hakkında da söylentiler var

https://www.gnu.org/philosophy/ubuntu-spyware.en.html

Listeleyemeyecek kadar cok. Suralardaki temizleme rehberlerinden gidilebilir:

Ama zaten “gorunmez programlar” dedigim; hangi sistem component’inin nasil data toplayacaginin belli olmamasi! Mesela XP’nin start menusunde kliklenen her yolu registry’de tuttugunu biliyor muydunuz? Belki hala vardir. Duz aramaya kalkmayin ama, klasor ve program isimleri ROT13 ile encode edilmis durumda?!?!?

Laptopta Windows calistirmam gerektiginda sandbox icinde calistiriyorum: DNS istekleri loglanip cevaplaniyor, geri kalan network paketleri whitelist’li 2-3 IPv4 adresi disinda sessizce drop ediliyor. (Bu arada baglanti isteklerinin loglanip “x:y’ye izin vereyim mi?” diye soruldugu interaktif bir firewall programi ariyorum Linux icin, bilen varsa durtsun; iptables script’lerinden gina geldi) Telemetrinin GUI ayarlariyla kapanmadigini soyleyebilirim. Reklamlar ve Cortana’yi gectim zaten.