Neden bir yazılım dil öğrenmek yetmiyor?

Merhaba,

genel olarak az veya çok yazılım dilleri ile ilgilenen insanlardan duyduğum bir çok yazılım dili bilenler olabiliyor.

merakım; neden örneğin sadece python hedeflerine ulaşmasına yetmemiş ?
python biliyorken java neden ?
hadi tamam biriyle yapamadığını diğeri ile yapabiliyorsun.
ama 2 ilede sınırlı değilki 4-5 dil bilen, tam olarak bilmese bile orta seviyede bilenler oluyor
ne öğreneceklerinemi karar verememişler yoksa gerçekten birden fazla dil bilmek gerekir mi ?

örneğin sadece yapay zeka veya makine öğrenmesi ile ilgileceğim. pythonı çok iyi seviyede biilyorum diyelim c# neden öğreneyim ?

1 Beğeni

Aklıma gelen bir örneği söyleyeyim. C# da getter ve setter metodlar oldukça yaygın kullanılır ama pythonda bu konulara pek bi yerde rastlanılmaz. Oysaki getter ve setter metodlar gayet kullanışlılardır. Veya pythonda çoklu miras çok fazla kullanılmazken diğer dillerde daha yaygındır. Daha geçenlerde pyqt5 ile çalışırken javada çoklu miras örneğini gördüm ve pythondaki pyqt5 e aktarayım dedim. Kodlar kısaldı ve daha anlaşılır oldu.
Başka bir örnek daha vereyim. C# da formları öğrenmek daha kolay ve birçok özelliği var formların hemen yanda verilen. Ama pyqt5 desinger ile çalışırken o özelliklerin hepsini göremiyorsun. Örneğin c# da form oluştururken event kısmından forma çift tıklama özelliğini görmeseydim, pyqt5 kodlarken o özellikle karşılaşmadığım için yararlanamıyacaktım. Ama aynı özellik pyqt5 de de mevcut sadece bilmem gerekti. Yani bir dilin yeteneklerinden çok yapısı bile ufkunu açmaya yetiyor.

3 Beğeni

Neden bir adet tornavida yetmiyor? Tanidigim cogu kisinin en az 3-4 cesit degisik tornavidasi / tornavida ucu var.

Cevap: Piyasada bir suru vida var. Kimisi tahtayi tahtaya baglamak icin gelistirilmis, kimisi demiri betona. Kimisi duzenli olarak sokulup-takilmak uzere tasarlanmis, kimisi bir kere takilip hic acilmamak uzere. Kimisi sahada, kimisi fabrikada, kimisi atolyede kullanilmak uzere…

Ben ciftciyim, endustriyel vida tornavidasi neden alayim?

Cevap: Alma. Gunun birinde traktor alirsan alirsin. Veya ileride traktorun olacagini biliyorsan. Veya belki merak edersin, veya arkadasininkine bakmak istersin.

10 Beğeni

Bunu önerecek kadar gelişmiş değilim fakat kütüphane yazmadıkça gerek olacağını düşünmüyorum. Geriye kalan kullanıcı ile ilişkilendirilmiş her şey normal if ler ile kodun içerisinde kontrol edilebilir.