Netbeans Garip Hatalar Veriyor

Merhaba;

Synaptic üzerinden netbeans kurdum. Sistemimde Jdk 11 var. Terminalde hata çıkmadan derleyip çalıştırdığım kodu Netbeans ile çalıştıramıyorum.

Ekran Görüntüsü - 2020-08-05 13-46-44

Ekran Görüntüsü - 2020-08-05 13-46-53

Ekran Görüntüsü - 2020-08-05 13-46-57

Tüm Kod

Burada gösterdiğim yerlerde hata veriyor. Ayrıca şu kod için de aynı tarzda hataları veriyor ve çalıştırmak isteyince main class bulunamadı diyor.

Kodlarda bir sey yok.

Netbeans ayarlari bozuk; java.lang.String’i import etmeden gormesi lazim.

Genellikle JRE (icindeki standart class’lar, basinda java.lang.*) bulunmadiginda aliniyor boyle hatalar. JDK/JRE ayarlarini kurcalasana bi, kesin warning marning vardir bir yerlerde.

1 Beğeni

Kaç kere kurcaladım, yok. Bulamıyorum. Java path de doğru ayarlı. Başka bir sorun var. Belki da java 10 kullanmalıyım? (Netbeans 10, Java 10, bir ilişki var mı ki?)

JAVA_HOME set edili mi?

Bastan kur? ~/.config/netbans’i filan sil? Projeyi de sifirdan, Hello World ile baslat?

(Netbeans 10/Java 10, hayir)

Olmadi IDEA tavsiye edeyim.

Netbeans’ın kurulu olduğu dizini bulamadığım için, hayır. Yani ellemedim.

Config dosyalarını buldum, (~/.netbeans/10.0) ve sildim. Tekrar açıp Hello World projesi oluşturdum, hala aynı sorun.

Sanırım netbeans kurulu dizini bulup config dosyalarını değiştirmeliyim. {netbeans}/etc/netbeans.conf adında bir config dosyası da var çünkü. Onu bulmak için de terminale whereis netbeans yazdım, /usr/bin/netbeans. Ama kurulu olduğu dizini bulamadım.

Edit: Okey, onu bulmadan /etc/netbeans.conf a daldım orayı değiştirdim ama hala aynı.

Sol tarafta, JDK kütüphanesi ekli olarak görünüyor mu?

Screenshot_2020-08-05_15-29-40

Evet, görünüyor.

Ama onun altındaki dosyaları görmeye çalışınca (yanındaki + düğmesi) + düğmesi yok oluyor. Belki de permission hatasıdır?

Tools > Java Platforms menüsüne girdiğinde orada JDK’yı görebiliyor musun peki? Eğer göremiyorsan eklemen lazım.

Orada da var JDK. Hatta konumu da doğru.

Bu hatalar çıkmayacaksa tamam, ama bilgisayar zor kaldıracak biraz. (Lafımı geri aldım, 600 MB mış!)

Niye hep benim başıma gelir bu hatalar?

Basit bir şekilde netbeans’i silip tekrar yükle. Ama bu sefer kendi orijinal sitesinden indir. Synaptic ile değil.