Ödev yardımı

bu uygulamayı daha önce hiç kullanmadım ve performans ödevim var bana bu programı yazarmısınız??

kullanıcıya yemeğin kaç dakikada pişeceğini soran ve girilen süre tamamlandığında ‘’ yemek pişti’'yazan programın akış şeması ve algoritması lütfen yaparmısınız

Bu programın hangi dilde yazılması gerekiyor?

phayton programı olmalı

Peki daha önce hiç Python dersleri aldınız mı?

evet ama unuttum ve biraz acelem var

Basit bir şekilde şöyle anlatmaya çalışayım.

1. Zamanla işiniz olacağı için Python’ın time modülüne ihtiyacınız var.
  2. Kullanıcıdan veri alacaksınız, bunun için input() fonksiyonuna ihtiyacınız var.
  3. Kullanıcıdan input() ile aldığınız verinin tipi str()'dir, yani kullanıcı 1 yazdığı zaman, Python bunu ‘1’ şeklinde bir string verisi olarak değerlendirir. Dolayısıyla bu veriyi int() veri tipine yani sayısal bir veriye dönüştürmeniz gerekecek.
  4. time modülünün sleep() isimli bir fonksiyonu var. time.sleep(2) şeklinde kullanılır. Bu fonksiyona yazılan tam sayı programın bekleme süresinin kaç saniye olacağını belirtir.
  5. Son olarak da print() fonksiyonu yardımıyla yemeğin piştiğine dair mesajınızı ekrana bastırırsınız.

Kodlar:

# time modülünü programın içine aktaralım.
import time

# kullanıcıdan veri girmesini isteyelim.
veri_gir = input("Yemek kaç dakikada pişsin?")

# veri_gir değişkeninin tipini değiştirelim.
veri_gir = int(veri_gir)

# Programı bekletelim.
time.sleep(veri_gir)

# Son olarak yemek pişti yazısı ekrana yazdırılsın.
print("Yemek pişti!")
1 Beğeni

kusura bakmayın ama yazılışı bu şekilde değil yanlış anlamayın sadece düzeltmek için söyledim.

Python. okunuşu ise payton piton şeklinde değildir.

Hocam ellerinize sağlık kod tertemiz ve açıklamalı bir şekilde anlatılmış.

yukarıdaki kodlar doğru değil mi böyle yazsam olur değil mi??

Kodu çalıştırdığınızda sizden girdi isteyecektir girdiye bir tam sayı girdiğinizde program sorun çıkarmadan çalışacaktır eğer float değer girilecekse yani gibi o zaman program sorun çıkarabilir ve eğer girdiye emre v.s gibi şeyler girerseniz yine hata verecektir

Bunun içinde hata ayıklama kullanıyoruz

try
except araştırmalısınız.

bu arada kusura bakmayın 1.5 girdiğinizde program yine çalışacaktır hocamız int’e çevirmiş

program hata vermiyecektir ama 1.5 değilde 1 saniyeliğine çalışacaktır.

teşekkür ederim ama hocamın da cevaplamasını isterim😊

Farkeden bir durum yok hepimiz yardımcı olmaya çalışıyoruz hocamızın işi olabilir aceleniz olduğu için cevap veriyorum.

@dilara1

@Asosyal_Futbolcu 'nun yazdıklarına katılıyorum. try... except... ile bazı özel durumlarda programın nasıl davranması gerektiğini kendiniz belirtebilirsiniz. Eğer Python diliyle ilgilenmeye devam ederseniz, bu deyimle zaten sıklıkla karşılaşacaksınız.

1 Beğeni

teşekkür ederim gerçekten yardımcı oldunuz😊

Ben teşekkür ederim yardımcı olabildiysek iyi geceler diliyorum.

çok saolun hocam sayenizde yüksek Bi not alıcam @dildeolupbiten

birşey daha sormak istiyorum veri_gir yerine int(input… diye yazsak olur mu?

O da olur.

import time

time.sleep(int(input("Yemek kaç dakikada pişsin?")))
print("Yemek pişti!")

hocam çok özür dileyerek istiyorum rahatsız ediyorum ama biz dertse bu programları yazıyoruz da siz bana bu programı tamamen kolay Bi dille yazarmısınız ben sizin verdiğiniz çoğu komutu bilmiyorum yani veri_gir falan onlar nasıl yazılıcak bilmiyorum

Daha kolay nasıl yazılabilir bilmiyorum. En kolay halini yazmaya çalıştım.

veri_gir dediğimiz şey bir değişkendir. Yani = işaretinin sol tarafındaki yazı bir değişkeni, sağ tarafındaki yazı da bu değişkenin değerini ifade eder.

Biz input() ile kullanıcıdan veri alıyoruz. Bu veriyi daha sonra başka bir satırda kullanmak istediğimiz için onu bir değişkenin değeri haline getiriyoruz.

Kodlar paylaştığım bir önceki mesajda olduğu gibi kısaltılabilir, program yine aynı işlemi yapar.