Öğrenilmesi gerekenler

Herkese merhaba,

öncelikle yaptığım işten söz edeyim, bi otomotiv şirketinde yedek parça departmanında makina mühendisi olarak çalışmaktayım.

burada kataloglandırma firmamızda var dışarıdan destek alıyoruz.
ancak kendileri çok çok yetersiz kalıyor.
biz onlara araçların patlatma görsellerini kodlar ile birlikte veriyoruz aylık düzenli olarak şase listelerimizi veriyoruz onlarda katalog ve belirli düzen ile websitesine ekliyorlar.

arkada tabiki kendi programlarıda mevcut. orada da ürün ağacı yapılarımıza göre kendilerine harmanlama yapmışlar asıl program veri analizi kısmı işin arka tarafı oluyor sanırım.

ancak burada sormak istediğim soru şu , mesela web sitesinde x numaralı şase ye kataloglar geliyor.
her resimde bir balonlama mantığı mevcut, bu balonlamalarında üzerine tıkladığımızda bir link ile kodu aşağıdaki listede gösteriyor.
buna benzer çalışmaları python ile yapabiliyoruz sanırım ancak hangi alanından ilerlemek doğru olacak django ile çalışma yapmak mümkün olur mu ? arkadaki program içinde sanırım sql kullanmak gerekecek.
En azından bu alana yoğunlaşıp kendimi geliştirsem benim için çok güzel olabilir diye düşünüyorum.
Umarım derdimi anlaşılır bir şekilde anlatabilmişimdir.

Güzel bir iş kolu olarak iş görür diye düşünüyorum. buna benzer işlerde hem kendini geliştirmek isteyen hem belki para kazanırım umudu olan varsa birliktede çalışabiliriz. hem fayda görmek hem fayda sağlamayı isterim.

1 Beğeni

Kodlamanin cogunlugu on tarafta (browser uzerinde JavaScript) olabilir gibi duruyor. Oyleyse arka tarafin cok bir onemi yok.

Oyle degilse arka taraf herhangi bir dille yazilabilir fakat web yonelimli dil ve framework’ler kullanmak isi kolaylastiracaktir: Django/Python, Rails/Ruby.

X numarali sase ve kataloglarin ne oldugu hakkinda bir fikrimiz olmadigi icin birinin digerine gelmesinin vs. ne oldugunu anlamamiz zor.

Genel olarak, bir web sitesini ucuncu bir kisiye anlatirken otomotiv/yedek parca domain’inin dilini degil, web sitesi domain’inin dilini kullanmak lazim. Orn: 8 degisik yerine tiklanabilen bir resim var. Altinda alt alta 8 tane yazi var. Resmin bir yerine tiklandiginda yazilardan biri renk degistiriyor.

Django ile calismak mumkun elbet fakat oncelikli olarak HTML/CSS/JavaScript ile calisip istedigin siteyi (saseleri, kataloglari, patlatma gorsellerini) yapman gerekecek gibi duruyor. Bir tanesini yaptiktan sonra 10 tanesini database’den SQL ve django araciligiyla yapmayi dusunmek gerekiyor, oyle degil mi?

Ve eger bu aplikasyonun on tarafi bahsettigin kadar kolay ise arka tarafina da yapmasi ve ogrenmesi daha kolay olan daha ufak bir framework koyabilirsin. Flask veya CherryPy gibi.

Yazilima bu sekilde atilan bir suru insan taniyorum ve bence baslamanin en sagliki yollarindan birisi. Kafa dengi birini bulabilirsin umarim. Her halukarda yaptiklarini/ogrendiklerini burada paylas; hevesli ve benzer noktalarda bir suru insan var.

Python-Djangoyla Back kısmını, Scriptlerle(HTML5, CSS vs.) Front kısmını halledersin.

1 Beğeni

Ben şase ve balonların ne odluğunu anlamadım ama veri analizini herhangi bir programlama dilinde yapıp bir veritabanına kayıt edebilirsiniz. (bknz: MongoDB). Ön tarafa gelecek olursak, ister herhangi bir dilin herhangi bir web freamwork’ü ile istersen de direk JavaScript ile veritabanından çekerek kullanıcıya sunabilirsiniz. Ki bu hem daha pratik hem daha kolay olacaktır. Verilerinizin ne formatta olduğunu veya nasıl olduğunu bilmediğim için pekte bir yorum yapmak istemem ama excel’de verilerinizi tutuyorsanız tsv şeklinde çıktı alarak sadece JavaScript ile o veriyi parselayarak hiç komplike işlemlere gerek olmadan çalışabileceğinizi düşünüyorum.

Aynı zamanda Django gayet “garip” kategoriye alabileceğimiz bir freamwork. İlk başta JavaScript ile uğraşacaksın zannımca. Django’dan kalabildiğin kadar uzak kal bence, sonuçta uğraştırıcı ve güzel bir site yapmak istedşinmi işler “Biz ne ara buraya geldik” olayına dönüşüyor. Bir ara akrabalarım bir restorant sitesi istemişlerdi (Genellikle pizza satan ancak yanında başka şeyler olan bir işletmeleri için) ve arka planı da Python ile istemişlerdi. Django’ya başvurdum ancak site bittiğinde hem yavaşlığı hemde sınırları dolayısıyla kabul etmemişlerdi ve bende JS / PHP ikilisini kullanarak bir site oluşturdum ve django ile oluşturduğum sitenin aynısını oluşturmak çok daha kısa sürdü.

Aynı zamanda sıfırdan bir websitesi kodlayacaksan PHP / JS ikilisiyle uğraş derim. Ben Memnun kaldım.