Otomatik mail gönderme

Diyelim ki firma içi bakımhaneden veya elektrik bölümüne bakım talebi açıyoruz ve talebi gönderdikten sonra otomatik mail gönderme işlemi nasıl yapılır.

Yani ben a bölümünden gerekli form kısımlarını doldurdum ve gönder tuşuna bastıktan sonra hangi bölümde teknik destek istediysem o kişinin mailine bildirim gitmesi nasıl sağlanır?

Sanırım biraz tefarruatlı ve uun bir istek oldu

C# Üzerinde 2 farklı protokol kullanmamız gerekir. Bunlardan birincisi mail alma protokolü diğeri mail gönderme protokolü. Örneğin TextBox’da ki veriyi göndereceksin. O zaman textbox ta ki veriyi bir mail gönderme protokolüne bağlaman gerekir. Biz burda yalnızca mail gönderme protokolünü kullanacağımız için öncelikle kod satırının başında ki namespace bölümüne şunu ekle:
using System.Net.Mail;
ardından kod kısmında textbox’dan gelen veriyi ve kullanıcı mail bilgisini 2 string değişkene ata

1. stringimiz gönderdiğimiz yazı olsun = TextBoxVerisi
    2.stringimiz mail adresimiz olsun = AdresVerisi
  2. stringimiz konu kısmındaki veri olsun = konuVerisi
    MailMessage TextBoxVerisi = new MailMessage();
    ePosta.Subject = konuVerisi;
    ePosta.From = new MailAddress(AdresVerisi);
    Şimdi arkaplanda hangi mail adresine gönderileceğini belirleyelim
    ePosta.To.Add(“eposta1@gmail.com”);
    bu kodu istersen sınırsız defa kullanıp farklı farklı kişilere cuma mesajı gibi atabilirsin :slight_smile:
    Bu şekilde yapabilirsin.
    Kaynak: http://www.omercebi.com/IcerikDetay-cSharp-mail-gondermek-72.aspx
    burada ayrıntılı bilgiyi ve kod örneğini bulabilirsin ben biraz daha farklı bir şekilde ve farklı bir örnekle anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olmuştur
1 Beğeni

Hocam ilgin için teşekkür ederim sanırım bu normal manuel bir biçimde posta göndem biçimi ben ise bildirim veya posta şeklinde bir işlem yapmak istiyorum.

Örnek

a stununa veri eklediğimde a stunu ile alakalı olan kullanıcılara " a bölümünden bir adet talep girilmiştir. gibi bir mail veya bildirim gitmesini istiyorum

Yinede ilgi ve alakan için teşekkür ederim