Programcı olmak isteyen genç :)

Meraba phyyon öğrenmeye yeni başlıyorum phyton arayüzünü Türkçeleştirebilirmiyim…

Merhaba.

Bence öncelikle Python’ın nasıl yazıldığını öğrenmeniz gerek; yazdığım gibi yazılıyor. Dalga geçmiyorum, bu ciddi bir mesele. :slight_smile:

Python arayüzünü Türkçeleştirmek derken ne demek istiyorsunuz?

İyi çalışmalar.

3 Beğeni

IDLE’ın arayüzünden bahsediyor olsa gerek.

Bu yapılabilir ancak yeni başlamış biri iseniz bunu yapacak bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Çünkü idle’ın çalışmasını sağlayan 100 kadar dosya var. Bu dosyalar arasında arayüz ile ilgili olanı bulup o dosya içinde değiştirmek istediğiniz kelimeleri tekrar bulup değiştirirseniz istediğiniz sonuca ulaşırsınız. Ama internette geniş bir araştırma yaparak da bir cevap bulabilirsiniz.

Ben yine konu hortalatacağım ama bu noktada şuna değinmek isterim:

Hiçbir şekilde yazılım ve bilgisayar tecrübesi olmayan ortaokul öğrencileri benim Python ile ilgilendiğimi ve elimdeki Python kitabını gördüklerinde bana şunu söylediler:

Bu Python kodu dediklerin ingilizce sen bunu nasıl anlıyorsun? Öğrenmesi zor olmuyor mu?

Size çok saçma geldi ama bu gerçek. Yani print ingilizce mesela, “Bu türkçe olsun” istiyor olabilir arkadaş daha kolay öğrenebilmek için… yazdır gibi…

Konu biraz fazla mı hortladı ne, 1 yıl geçmiş :grinning:

Eski konu ama madem ara yüz için konuşuyoruz. Bu tarz bir şey denenebilir.

2 Beğeni

Bu yapılabilir ki kendinize özel bir modül oluşturun türkçeleştirilebilir ama ingilizce evrensel bir dildir o yüzden ingilizce yapılmış

Yapılabilir ama kesinlikle doğru olmaz. Mesela modülün içeriği şu olsun:

yazdır = print

Ve siz yazdığınız bir programda bu modülü içe aktarın. Yazdığınız programı diğer insanlar okuyabilecek mi? Hayır, tabi ki okuyamayacak, ayrıca yazdığınız Python programı olmaktan çıkacağıyla birlikte diğer Python programcıları da sizi kınayacaktır.

Yani ne yapın ne edin, Python’un özünü bozmayın!

İlk başta algoritma mantığını ve programlama dillerinin işleyişini öğretmek amaçlı Türkçeleştirme yapılabilir ancak sonrasında illa ki orijinal Python öğrenilmek zorunda kalınacaktır. Ki sadece biz değil her millet bu şekilde öğreniyor. Yeni bir programlama dili çıktığında bile İngilizce anahtar kelimeler ile çıkıyor piyasaya. Bu alanın dili İngilizce, bunu kabul etmemiz ve buna göre davranmamız gerek. Ha olur da ileride başka bir alanda öncü oluruz, o zaman o alanın dili Türkçe olabilir. Ama bunun için öncelikle günümüz teknolojilerine adapte olmak şart. Bilgisayar bilimi için de bunun yolu en başta İngilizce öğrenmekten geçiyor.

Kendimi sorgulama yazılarında kesin hüküm vermemeye çalışırım bu nedenle biraz seçenekli bir yazı olacak.

Konu güzel bir yere geldi.

Acaba editörün yada derleyicinin veyahut IDE ve benzerlerinin dillerini Türkçeleştirmek gerekli mi?

Aynı şekilde bir dilin syntax’ini yada keyword lerini Türkçeleştirmek mantıklı mı?

Dediğim gibi peşin hüküm vermiyorum. Önce mevcut durum analizimi yapayım.

Bana kalsa, ne var canım, ha file yazmış ha dosya yada run yazmış yada çalıştır yazmış fark eder mi diye düşünüyorum.

Aynı şekilde if yazsam ne eğer yazsam ne fark eder sonuçta edebi bir makale yazmıyorum basit komut karakterleri diye bakıyorum.

Yani programlama dili öğrenenin İngilizce bir kaç kelimeden kaçınması anlamsız geliyor.

Diğer taraftan şimdi konuşulanları düşünüyorum.

Tabi bilip zorlukları unutunca empati yapamadığımı fark ediyorum.

Empati nasıl yaparım diye düşünürken şunu düşündüm.

Mesela menüler çince olsa yada rusça olsa o kadar rahat olur muydum diye.

Rusça evet hayır seçenekli mesaj butonları bile ürpertici geldi acaba evet mi dedim hayır mı diye şüpheye düştüm.

Bu anlamda hiç dil bilmeyen biri ile kendimi eşit koşullara getirdiğimde zorlandığımı görüyorum.

Ve tabi ki bu şartlarda Türkçe arayüz ihtiyacını anlayabilirim.

Ama dilin kendisi konusunda standardın dışına çıkılacağı için hala tereddütlerim var.

Dediğim gibi peşin hüküm veren sonuca bağlanan bir yazım şekli değil.

Her yeri acabalar dolu yazımın.

Anlamak dinlemek hatırlamak lazım ki.

Bazan zorlandığım konuları unutmuşum.

Yine bir başka bakı açım. Bir şeyin default( varsayılan) ayarlarında kullanılması. Çünkü çevremizde ulaşacağımız her yerde bu şekilde karşımıza çıkacak.

Standardın dışına çıkıp özelleştirirsek çalıştığımız, şirketler, kurumlar, iş ortamlarında önümüze gelene, pardon ben Türkçe menü tercih ederim diyemeyebiliriz.

Yani her zaman karşımıza çıkacak şekle göre hazır olmak gerekir.

Bu ikilem zaten konuya yazmaya cezbetti.

Kendimi yeni başlayanların yerine koyamadığım gibi, yeni başlayanlar zorlanmasın diye kolaylaştırmak acaba doğrumu diye tereddütteyim.

Aslında ben empati yaptığım halde; ingilizce’yi okuldan az da öğrenmiş bile olsanız zorluk yaşamıyorsunuz. Bana bunu söyleyen arkadaşlar önyargılı kişiler.

İçeriği zaten tam anlamıyla kullanılamaz fakat yinede dediğiniz şey yapılabilir örnek olarak :slight_smile:

def bastir(a,seps="",ends=""):
     print(a,sep=seps,end=ends)

bastir("emre",ends="")
bastir("emre")

#output emreemre

bastir("emre",ends="\n")
 bastir("emre")

#output emre 
#       emre

ne kadar stabil çalışır bilemem ama sonuç olarak oluyor :slight_smile: 

gibi bir şey yapılabilir nasıl olsa amaç türkçeleştirmek olmuyor değil

Bunu her modül, sınıf ve fonksiyon için yapmak kısa vadede pek yapılabilir durmuyor. :slight_smile:

Kolayı var :slight_smile:

bastır = print
aç = open
...

Doğru söylüyorsunuz hocam her zaman stabil olarak çalışamaz :slight_smile:

Aslında bunları söyleyen öğrencilerden bazıları çok az da olsa programlama dili kavramının ne olduğunu bilen kişiler. Minecraft, Zula gibi oyunları sürekli oynuyorlar. Ben bu kişileri buraya yönlendirdim ama olmadı. (Bilgileri “Java bilenler NASA’da çalışıyorlarmış!” diyebilecek kadardı).

Bu reklamı Python Türkiye sitesinde görmek beni üzdü :frowning:

Neden üzdü ki, anlayamadım.

İnsan biraz çekinir, Python türkiye sitesinde “Phyton” adlı reklam vermek, normal mi?

Ama şirketin adı o. :smile:

1 Beğeni

Başka isim mi bulamamışlar ya :smile:

https://phyton.com/