Programlama Dilleri (Genel)

Merhabalar;
Yaklaşık 6 yıldır programlama dilleri ile tamamen amatör olarak küçük küçük bilgiler öğrendim. Su anda ise eskiye göre daha profesyonelce python ile başladım. Hedefimde Oyun ve Yapay Zeka var. Bu konularda büyük projeler ortaya çıkarmak için tek bir programlama dili üzerinden mi yoksa bir kaç programlama dilini birlikte kullanıp mı devam etmeliyim? Eğer tek programlama dili için ise hangi dil olmalı, değilse python üzerine hangi dilleri eklemeliyim?

Yapay zekaya aklin yatkin oldukca her dil ile yazabilirsin diye düsünüyorum. Oyun yazilimi icin python pek de iyi bir secim degil bence, cünkü cogu oyun motoru ile uyusmuyor. Bu konuda hangi oyun motoru ile calisacaksan o motorun destekledigi dilleri ögrenmeni tavsiye ederim.

1 Beğeni

Merhaba.

Python, dinamik ve derlenen bir dil olması sebebiyle yapay zeka uygulamaları için gayet uygun bir dildir. Oyun yapımı için de araçlar bulunmaktadır; Pygame ile 2 boyutlu, Panda3D ile 3 boyutlu oyunlar yapabilirsiniz.

Eğer başlangıç seviyesinde iseniz size Python ile başlayıp Pygame sonrasında Panda3D’de biraz vakit geçirmenizi öneririm. Profesyonel olarak oyun geliştirme dünyasına girmek istediğinizde ise C++ öğrenmeniz gerektiğini göreceksiniz. Sonrasında Unreal Engine veya Unity’ye bakmak isteyeceksiniz.

İyi çalışmalar.

2 Beğeni

Teşekkür ederim oyunlar için c++ ile ilerlemeyi dusunuyorum. Yapay zeka için de python kullanmayı düşünüyorum çünkü python in yazılmış kodları anlamak ve algoritma kurmak konusunda daha başarılı olduğunu düşünüyorum

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Sanırım sorun biraz yanlış oldu ben bir süre oyun motorları ile ilgilendim ancak benim asıl amacım oyun motoru yazmak diyebilirim. Oyun motoru yazmak için hangi dilin daha iyi olabileceğini sormak istemistim

Merhaba Furkan;

Oyun ve yapay zeka için daha iyi geliştirilmiş diller ve platformlar var. İstersen onları deneyebilirsin.

bkz. Oyun: Unity (C# ve Javascript)
bkz. Yapay Zeka: Arduino (C++)

Hayırlı Çalışmalar
Saygılarımla

2 Beğeni

O zaman hem hızlı hem de güçlü bir dil önereyim: C++

3 Beğeni

Cesaretine hayran kaldim yigidim. Beni ara XD Ama kolay gelsin hedefin buysa. Inanarak hersey mümkün :slight_smile:

1 Beğeni

python derlenen bir dil değil ki?

1 Beğeni

Ben de buradan bir şey anlayamadım.

2 Beğeni

Doğru, yanlış yazmışım. Kim bilir o sırada kafam neredeydi. :grinning: Python yorumlanan bir dildir.

1 Beğeni

hahahahaha ne alaka anlamadım arduino cpp kullanmıyor ki kendi dilini kullanıyordu sanırım-yanlışım varsa düzeltin- z dili adında bir şey kullanıyordu ve yapay zeka robotik ile ne alakası var

peki cpp mi c# mı sizce

Arduino, C++ kullanıyor. Sadece kendi kütüphanesine sahip. Belki derleyicisi de farklı olabilir ama bilgim yok.

syntaxi neden o kadar farklı peki

Bir örnek verir misiniz.

yani farklı dediğim fazla benzetemedim

bu gönderdiğim iskelet

Önceden tanımlanmış bazı fonksiyonlara sahip o kadar. pinMode, digitalWrite zaten kütüphanede tanımlanmış normal fonksiyonlar. main yerine loop ve setup kullanması hakkında kesin bir bilgim yok ama derleyicisi farklı olabilir, ne de olsa uygulama geliştirmiyoruz.

1 Beğeni